Domů / / Oteklé oči po probuzení? Možná...

Oteklé oči po probuzení? Možná byste měli upravit svůj životní styl

Poslední úprava 18.05.2023
Sdílet článek

Pamatujete si ty rána, kdy jste si byli jistý, že jste se vyspali dorůžova, spali jste alespoň 8 hodin, ale když jste se probudili a podívali do zrcadla, byly vaše oči oteklé a s tmavými kruhy pod očima?

Proč tedy máte oteklé oči? Zkusme tomu přijít na kloub. Většinou je příčinou oteklých očí zadržování vody. Jde o běžnou záležitost, která je obvykle neškodná. Oteklé oči mohou mít však i závažnější důvod. Dobrou zprávou je, že pokud pozorně sledujeme drobnosti, které k nám naše tělo vysílá, tím spíše můžeme větším problémem zabránit.

Příliš velký příjem sodíku

Příliš mnoho soli v těle způsobuje otoky. Aby se množství vyrovnalo, je třeba pít dostatečné množství vody a současně omezit příjem soli. Pokud máme mnoho sodíku a nedostatek vody, tělo zadržuje nadměrné tekutiny, aby zabránilo dehydrataci, což způsobuje oteklé oči. Oteklé oči způsobené příliš velkým množstvím sodíku nás mohou postihnout velmi snadno. Sodík máme vždy v dosahu. Většina příjmu sodíku je z hotového jídla, které stačí ohřát v mikrovlnce, z chleba, slaniny a nápojů. Čím méně hotových jídel jíme, tím menší je příjem sodíku. Sodík je snadno dostupný v pizze, drůbeži, polévkách, sýru. Snižte příjem sodíku a pijte hodně vody.

Nedostatek proteinů

Nedostatek proteinů v krvi, což může být způsobeno podvýživou, onemocněním ledvin nebo jater, způsobuje otok těla. Je to kvůli nízkému množství albuminu, což je protein v krvi. Úkolem albuminu je odbourávání nadbytečné tekutiny. Ujistěte se proto, že jíte zdravou stravu, aby bylo vaše tělo schopné produkovat tolik albuminu, kolik potřebujete.

Špatná funkce ledvin

Oteklé oči, hlavně ráno, mohou být znamením onemocnění ledvin. Proč se špatná funkce ledvin projeví na očích otokem? Je to proto, že ledviny nedokáží odstranit dostatek sodíku z krve. Jak bylo zmíněno výše, příliš mnoho sodíku způsobuje otok. Ledviny jsou odpovědné i za odbourávání albuminu, což způsobuje ještě více problémů s přebytečnou tekutinou.

Další příznaky chronického onemocnění ledvin zahrnují nevolnost, pocit únavy, zvracení, otoky nohou a kloubů, ztráta chuti k jídlu, suchá a svědivá kůže, bolesti zad a bolest při močení. Pokud vás trápí jeden nebo několik ze zmíněných problémů spolu s oteklými očima, navštivte lékaře.

Konzumace příliš velkého množství uhlohydrátů

Diety s vysokým obsahem uhlohydrátů ústí do většího vylučování inzulínu a zadržování sodíku. A čím více sodíku máme v těle, tím více vody zadržujeme. Pokud se tedy budeme vyhýbat hotovým jídlům a uhlohydrátům, snížíme šance na vznik otoku. Uhlohydráty třeba přijímat v co nejpřirozenější formě, například získáváním uhlohydrátů z brambor místo z chleba.

Jsme to, co jíme. A to co jíme, ovlivňuje to jak vypadáme a také to jak se cítíme. I malé změny na našem vzhledu mohou předznamenat nedostatek nebo naopak nadbytek toho, co jíme. Sledujme si proto signály, které k nám naše tělo vysílá, protože je to součást péče o své tělo.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc