Léky na zvětšenou prostatu

Poslední úprava 22.01.2018
Sdílet článek

Na úlevu od otravných, středně těžkých až těžkých problémů s močením způsobených benigní hyperplazií prostaty (BHP) se někdy používají léky. Pokud přestanete užívat léky, tyto příznaky se obvykle vrátí.

Obecně lze říci, že nežádoucí účinky nejčastěji používaných léků jsou slabé a zcela zmizí, když přestanete léky užívat.

Možnosti léčby

  • Alfa-blokátory Vám pomohou ulevit od příznaků v průběhu několika týdnů, ale nezastaví proces zvětšování prostaty.
  • Inhibitory 5-alfa reduktázy, léky s látkami jako Dutasterid nebo Finasterid, mohou snížit velikost zvětšené prostaty, ale může trvat 6 měsíců nebo více dokud se dostaví zlepšení symptomů.
  • Kombinace alfablokátoru s inhibitory 5-alfa reduktázy, může pomoci zlepšit vaše symptomy lépe než pouze jeden lék.

Co vzít v úvahu

Alfa-blokátory a inhibitory 5-alfa reduktázy působí na různé tkáně prostaty. To jak velmi se vaše symptomy zlepší, může záviset na tom, které tkáň je nejvíce odpovědné za vaše příznaky. Žádný z těchto léků nefunguje u každého člověka.

Alfa-blokátory mohou pomoci zlepšit symptomy způsobené zablokováním otvoru močového měchýře. Při tomto typu obstrukce, můžete mít problémy začít močit a můžete mít slabý proudu moči. Alfa-blokátory uvolňují hladkou svalovou tkáň v prostatě a otvor močového měchýře. Tato svalová tkáň se musí uvolnit, aby mohl moč proudit.

Inhibitory 5-alfa reduktázy mohou snížit velikost vaší prostaty, mohou zpomalit rychlost jejího růstu. Muži s menší prostatou zaznamenají menší změnu než ti s větší prostatou. Pro muže, kteří mají jen mírně zvětšenou prostatu jsou většinou užitečnější alfa-blokátory.

Inhibitory 5-alfa reduktázy s obsahem finasteridu nebo dutasteridu mohou způsobit, že budete mít menší touhu mít sex (snížené libido).

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy