Zvětšená prostata - vyšetření a testy

Poslední úprava 20.02.2023
Sdílet článek

Lékař se bude nejprve chtít ujistit, že vaše problémy s močením jsou způsobeny benigní hyperplazií prostaty (BPH) a ne něčím jiným. To lze obvykle určit z anamnézy, vyšetření močových cest a vyšetření moči a krve. Mělo by být provedeno i neurologické vyšetření, aby se zjistilo, jestli jsou vaše příznaky spojené s problémem nervů močového měchýře.

Často prováděné testy

  • Digitální rektální vyšetření kontroluje velikost a pevnost prostaty. Velikost prostaty ne vždy určuje závažnost symptomů. Muž s pouze malým zvětšením prostaty může mít vážnější příznaky než muž s větším zvětšením.
  • Vyšetření moči zkontroluje, jestli by příčinou symptomů mohla být infekce močových cest.
  • Test hladiny keratinu v krvi kontroluje jak dobře ledviny pracují.
  • Test na prostatický specifický antigen (PSA) pomáhá zachytit rakovinu prostaty, která může způsobit stejné příznaky jako BPH.

Testy, které se používají podle potřeby

Pokud jsou vaše příznaky středně těžké až těžké, mohou být provedeny dodatečné zkoušky, tzv urodynamické studie.

  • Test reziduální moči (PVR) měří množství moči v močovém měchýři po vymočení se. Tento test se provádí pomocí ultrazvuku nebo malé trubičky (katetru) vložené do močového měchýře močovou trubicí.
  • Tlak průtoku moči měří tlak v močovém měchýři při močení. Může pomoci rozlišit mezi symptomy způsobenými obstrukcí, jako je BPH a těmi způsobenými problémem, který postihuje svaly nebo nervy močového měchýře.
  • Cystometrogram měří tlak a schopnost močového měchýře udržet moč. Tento test může zahrnovat uroflowmetrický test, který měří jak rychle moč proudí z močového měchýře.

Testy, které mohou být provedeny

Následující testy mohou být provedeny, pokud máte komplikace s BPH, nebo v případě, že je třeba hledat jiné příčiny těchto příznaků.

  • Ultrazvuk využívá zvukové vlny na kontrolu velikosti a struktury ledvin, močového měchýře a prostaty. Malé zařízení zvané měnič je vloženo do konečníku (Transrektální ultrazvuk) na vyšetření prostaty.
  • Cystoskopie umožňuje lékaři nahlédnout dovnitř močové trubice a močového měchýře. To umožní lékaři vidět rozsah zablokování močové trubice způsobené zvětšenou prostatou a odhadnout jeho závažnost.
  • Intravenózní pyelogram (IVP) používá rentgenové paprsky k zobrazení funkce ledvin a tok moči z ledvin do močového měchýře.
  • Spirálová (helikální) počítačová tomografie (CT) používá rentgenové paprsky k vytvoření detailních záběrů struktur v těle. Tyto snímače mohou kontrolovat rozšířenou prostatu, ucpání střev a tok moči z ledvin.

Včasná diagnóza

Neexistuje žádný rutinní screeningový test na rozšířenou prostatu. Ta ale může být detekována v průběhu dalších screeningových testů, které se pravidelně provádějí na kontrolu prostaty nebo rakoviny tlustého střeva, jako je například digitální rektální vyšetření a test na prostatický specifický antigen.

Mnozí lékaři doporučují každoroční digitální rektální vyšetření a PSA test všem mužům ve věku nad 50 let na kontrolu rakoviny prostaty. Někteří lékaři ale nedoporučují tento typ pravidelného screeningu, protože není žádný důkaz, že výsledky tohoto rutinního testování mají za následek úspěšnější léčbu rakoviny prostaty.

Nejlepší screeningová metoda a harmonogram pro vás může záviset na jiných rizikových faktorech, které máte. Promluvte si o tom se svým lékařem.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy