Domů / / Pro efektivní hubnutí vyrovnej...

Pro efektivní hubnutí vyrovnejte hladiny těchto 4 hormonů

Poslední úprava 06.04.2020
Sdílet článek

Jednou z nejběžnějších otázek, která trápí stárnoucí ženy, je následující: "Správně se stravuji a pravidelně cvičím. Tak proč je čím dál tím složitější zhubnout? "Pravděpodobně děláte totéž jako vždy, najednou to ale nestačí na to, abyste byli fit. Už to nestačí na efektivní hubnutí. Možná jste si vědoma, že vstupujete do perimenopauzy nebo menopauzy. Ale nevíte, že právě hormonální výkyvy mohou být za vaším nárůstem hmotnosti. Možná vás teď jako první napadne otázka, zda může estrogen způsobit přibírání? Ano, nadbytek estrogenu může. To znamená, pokud jsou množství estrogenu s ohledem na progesteron ve výrazné nerovnováze. Jsou ale i tři další hormony, které musí být v každém věku vyrovnané. A potom si dokážete udržet zdravou hmotnost. Čtyři klíčové hormony, které ovlivňují vaši váhu, jsou estrogen, kortizol, leptin a inzulín. Pokud je dokážete udržet v rovnováze, budete se cítit výborně a dostaví se i efektivní hubnutí.

Hormony a hubnutí - jak hormony ovlivňují hmotnost

Naše hormony ovlivňují tolik věcí. Od nálady přes množství energie až po hmotnost. Hladiny hormonů se u žen každý měsíc mění. Totéž platí i během celého života, jiné hladiny máte, když se dostanete do puberty, jiné v dospělosti a znovu jiné v menopauze. Poznejte proto své tělo i to, jak hormony a hubnutí souvisí. Pokud se vás tvrdošíjně drží kila, kterých se ne a ne zbavit, můžete se začít cítit frustrovaná a začít věřit, že efektivní hubnutí u vás prostě není možné. Nevěšte však hlavu, určitě můžete zhubnout. A to zcela přirozeně. Je však potřeba dostat hormony do rovnováhy.

Jak to tedy udělat, pokud máte hormony rozházené kvůli perimenopauze, menopauze nebo životnímu stylu? Co to hormony potřebují, aby byly v rovnováze a umožnili nám efektivní hubnutí v každém věku?

Estrogen

Estrogen je hormon zodpovědný za rozvinutí ženských pohlavních znaků, tedy prsů a boků. Existuje zajímavé spojení mezi estrogenem a přibíráním v menopauze. Během menopauzy klesají hladiny všech hormonů, včetně estrogenu a progesteronu. Možná vám lékař řekl, že hladiny estrogenu prudce klesají. A právě to je matoucí při tvrzení, že dominance estrogenu může způsobit přírůstek na váze v menopauze. (What is estrogen...)

Přestože u vás během menopauzy hladiny estrogenů klesají, může být estrogen stále dominantní. Stačí, že hladiny progesteronu u vás klesají ještě rychleji a výrazněji. Estrogenová dominance je čistě o poměru estrogenu a progesteronu. Pokud máte příliš mnoho estrogenu ve srovnání s progesteronem (a nezáleží, jak málo z obou máte), můžete přibírat a uchovávat tuk kolem pasu. Není také žádným překvapením, že téměř u všech žen dochází k estrogenové dominanci. Další faktor, který přispívá k estrogenové dominanci, je vystavování se environmentálním estrogenům, což jsou estrogenu podobné chemické látky z našeho prostředí. Některé z nich jsou látky, které konzumujeme - pesticidy a hormony v živočišných produktech. Také plasty. Jsou známé pod označením "endokrinní disruptory".

Jak vyrovnat hladiny estrogenů pro efektivní hubnutí

Abyste zabránili estrogenové dominanci, musíte udržet jemnou rovnováhu mezi progesteronem a estrogenem. Lékaři doporučují alespoň půl kilogramu ovoce a zeleniny denně. Obsažená vláknina totiž pomáhá odstranit z těla nadměrný estrogen. Snížit hladiny estrogenu můžete i postupným zvyšováním množství přijaté vlákniny v nějaké jiné podobě. Začněte 35 až 45 gramy denně a množství postupně zvyšujte, aby se vám vyhnula zbytečná zácpa. Jak jinak ještě můžete ovlivnit své hormony a hubnutí ?:

 • užívejte rostlinu wild yam (smldinec huňatá) v kapslích nebo v sušené formě
 • snižte příjem červeného masa
 • omezte nadměrnou konzumaci cukru nebo zpracovaných jídel
 • kvůli detoxikaci organismu denně cvičte

Kortizol

Kortizol reguluje reakce těla na stresové situace. Naneštěstí jsme natolik napadáni neutuchajícím proudem moderních stresorů a potřebou reagovat a komunikovat na různé směry, až dojde k tomu, že máme v těle nadměrné množství kortizolu. Nadměrné množství kortizolu zvyšují riziko onemocnění srdce. Také kvůli tomu tělo ukládá viscerální tuk kolem vnitřních orgánů. Navenek se projevuje jako nadměrný tuk na břiše. (What is cortisol...)

Jak vyrovnat množství kortizolu pro efektivní hubnutí

Řečeno jednoduše, musíte resetovat tělesné reakce na stres. To znamená, pomalu se odpoutat od nadbytečného kofeinu, případně přejít od kávy ke čaji. Pokud čaj není pro vás to pravé ořechové, můžete hladiny kortizolu snížit i jinak. Například trénováním vnímavosti a pozornosti. Může to znít vágně, ale je to jednoduché. Zpomalte, dýchejte, věnujte pozornost tomu, co děláte. Jsme často rozptylováni, přeskakujeme od jedné věci k druhé. Takové přesouvání pozornosti může výrazně zvýšit hladiny stresu. Místo toho se soustřeďte v jednom momentě pouze na jednu věc. Mezi další způsoby jak přirozeně snížit hladiny kortizolu patří následující:

 • meditace
 • užívání výživových doplňků s magnéziem nebo B vitaminy
 • lepší a delší spánek

Leptin

Leptin je tvořen tělesnými tukovými buňkami. Jeho primárním úkolem je sdělovat mozku (hypotalamu), že jsme již sytý nebo plný. Moderní stravování je plné cukru zvaného fruktóza, nachází se v mnoha polotovarech a zpracovaných jídlech. Patří sem vše od těstovin až po dresinky na saláty. Pokud vaše tělo zaplaví příliš fruktózy, začne ji tělo ukládat jako tuk. Takto dochází k nadměrnému množství leptinu. Pokud ho má člověk příliš mnoho, je možné, že se stane vůči leptinu odolný. To znamená, že už tělo nedokáže říct, zda jste či nejste plný. A vy stále jíte a přibíráte. (What is leptin...)

Jak vyrovnat hladiny leptinu pro efektivní hubnutí

Obrovskou součástí vyrovnání hladin leptinu je dostatek spánku. Pokud nemáte dostatek spánku, hladiny leptinu jsou nízké a ani po jídle se necítíte natolik sytý. Pokud tedy máte pocit, že leptinová nerovnováha může i za vaše přibírání, udělejte ze spánku svou prioritu. Spánek by měl být vaší prioritou pro jeho nesčetné množství přínosů pro zdraví. Další možnosti, jak vyrovnat leptin, jsou následující:

 • užívání výživových doplňků s obsahem omega-3 nebo konzumace většího množství jídel bohatých na omega-3. Například ryby, maso (ze zvířat z pastvin), chia semínka
 • snížení příjmu fruktózy, vyhýbáním se potravinám s přidaným cukrem
 • pravidelné cvičení

Inzulín

Inzulín je hormon tvořený ve slinivce břišní, pomáhá regulovat glukózu (tedy cukr v krvi) v těle. Pokud máte nadváhu nebo dokonce "skrytou obezitu" (hubený tuk, tedy pokud ukládáte příliš mnoho viscerálního tuku kolem orgánů), dostává se regulátor glukózy inzulín z rovnováhy a efektivní hubnutí se stává těžším. Navíc, pokud zvyknete jíst sladké potraviny během celého dne, udržujete si inzulín v chodu, ten se snaží odstranit cukr z krve. A co dělá inzulín s cukrem, který je navíc? Ukládá ho jako tuk. ()

Jak vyrovnat hladiny inzulínu pro efektivní hubnutí?

Začněte den tím, že vypijete vodu se dvěma polévkovými lžícemi jablečného octa. Takto hned zrána vyrovnáte hladiny krevního cukru. Pokud se vám jablečný ocet nezdá právě nejchutnější volba, zkuste ráno nalačno vypít alespoň půl litru vody. Teprve potom si dejte něco jíst nebo pít. Můžete do vody přidat i citron. Další způsoby jak přirozeně vyrovnat hladiny inzulínu, jsou:

 • získat z každého jídla dostatek proteinů
 • jíst menší a zdravější porce, zato mnohem častěji
 • jíst sacharidy s nízkým glykemickým indexem (ovoce, bobuloviny, ovoce a zeleninu bez obsahu škrobů)
 • odstranění přidaných cukrů z vaší stravy

Pokud se tedy snažíte zhubnout a nemůžete přijít na to, co děláte špatně, mohou být problémem hormony. Požádejte lékaře, aby vám zkontroloval jejich hladiny. Můžete zkusit i různé techniky, jak dostat hormony do rovnováhy. Je to vaše tělo a měli byste udělat vše pro to, abyste se v něm cítili šťastně a zdravě.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

 • Pilulky na hubnutí Oxotrin

  Pilulky na rychlé hubnutí Oxotrin obsahují patentovanou termogenickou složku, o jejíž studie potvrdily, že výrazně urychluje metabolismus a je vhodná na zdravé hubnutí.

Čtěte víc