Domů / / Proč neumím zhubnout? - 25 hla...

Proč neumím zhubnout? - 25 hlavních důvodů

Poslední úprava 07.07.2023
Sdílet článek

Chodíte cvičit, snažíte se zdravěji jíst a přesto nevidíte výsledky, v jaké jste doufali? Často se marně zamýšlíte a ptáte sám sebe, proč neumím zhubnout? Možná vám v cestě stojí některá z následujících překážek.

1) Nepijete vodu

Kromě faktu, že díky vodě zůstane tělo hydratované, může pravidelné pití vody pomoci při hubnutí. Pokud se napijete vody před jídlem, lépe se vám bude kontrolovat velikost porcí. Pokud budete jíst potraviny s vysokým obsahem vody, kam patří ovoce a zelenina, rychleji se zasytíte. A v konečném důsledku sníte méně. Pokud se napijete studené vody, údajně zrychlíte metabolismus a odradí vás to od pití slazených sycených nápojů a slazených šťáv. A to už je dobrý důvod, proč hydrataci nezanedbávat.

2) Jste přesvědčen, že v rámci pohybu stačí, pokud vyvenčíte psa

Také jste si povzdechli? Ano, pravidelně v každém počasí venčíte psa a přece neumím zhubnout? Je fakt, že 15 minutová procházka je lepší než nic, ale neočekávejte, že se vám podaří dramaticky zhubnout. Musíte trochu přidat. Alespoň 30 minut denně byste měli věnovat pohybu, který vám rozpumpuje srdce. Mezi velké spalovače kalorií a tuku patří běh, intervalový trénink, turistika a kruhový trénink.

3) Přejídáte se zdravým jídlem

Ořechy, avokádo, celozrnné těstoviny, olivový olej, tmavá čokoláda. To vše je přírodní a zdravé. Nejsou však bez kalorií. Stále si musíte sledovat, kolik z těchto dobrých věcí sníte. Například takové avokádo nabízí stovky zdravotních přínosů, celkově však má plod více než 200 kalorií.

4) Cvičíte pouze kardio

Pokud běháte na běžícím pásu, ale jinak neposilujete, zanedbáváte jednu z nejdůležitějších částí fitnes. Posilování vás chrání před zraněním, protože posiluje klouby. Zároveň budujete svalovou hmotu a zvyšujete rychlost metabolismu. A navíc, díky obnovenému metabolismu budete spalovat kalorie ještě dlouho potom jako zujete tenisky.

5) Cvičíte s prázdným žaludkem

Pokud pravidelně cvičíte aniž byste se nejprve najedli, měli byste postup přehodnotit. Pokud cvičíte na prázdný žaludek, pocházejí spálené kalorie ze svalů a ne z tuku. Jelikož svaly spalují více kalorií než tuk, čím více svalové hmoty máte, tím lépe pro hubnutí. Takže pokud tělu dodáte palivo, vyhnete se ztrátě svalů a navíc budete mít více energie na cvičení.

6) Váš partner nesdílí váš cíl

Partner, který má podobný způsob fungování a smýšlení, vám může být velkou pomocí a podporou při hubnutí. Pokud ale partner nesdílí vaše snahy, tak můžete přibírat už jen kvůli tomu. Nemůžete očekávat, že se vám podaří zhubnout, pokud manžel či manželka neustále navrhuje, abyste se šli najíst ven, dali si zmrzlinu nebo vás nechá spát místo aby vás podpořil v cvičení. Dobrým prvním krokem je promluvit si, že při svém hubnutí potřebujete i jeho pomoc. Takto se můžete dopracovat ke kompromisům na obou stranách. Pokud s hubnutím teprve začínáte, můžete při večeři přeskočit buď předkrm nebo dezert.

7) Vynecháváte celé potravinové skupiny

Vynechávání celých potravinových skupin může vést k deficitu živin. A to ani nemluvíme o obrovské chuti k snězení čehokoliv ze zakázaných jídel. Lepší než eliminovat všechny uhlohydráty je proto zaměřit se na celá zrna a nezapomínat na kontrolu velikosti porcí. Obvykle jde právě o duply a přídavky, které nám vytvářejí pneumatiky na břiše. A ne samotné těstoviny.

8) Nemáte dostatek spánku

Pokud si uděláte čas na cvičení, může to znamenat méně času na spánek. Při hubnutí je však dostatek spánku důležitý. Budete potřebovat více energie, abyste vládli cvičit. Pokud však zanedbáte spánek, můžete nepříznivě ovlivnit schopnost těla kontrolovat apetit. Nedostatek spánku totiž zvyšuje množství hormonů, které stimulují chuť k jídlu.

9) Nejíte dostatek zeleniny

Pro každého je důležité dát si pět až sedm porcí ovoce a zeleniny denně. Ale dietující, kteří se tohoto drží, zhubnou a udrží si novou hmotnost s větší pravděpodobností, protože strava založená na rostlinných produktech nabízí větší množství živin s méně kaloriemi. Navíc obsažená vláknina udrží tělo déle syté.

10) Jíte vestoje

Říkáte si, neumím zhubnout, a přitom stojíte u okna a ujídáte z talíře? Stát při chladničce nebo kdekoliv jinde a rychle něco spolknout vám neušetří ani čas ani energii. Navíc vám takto hrozí, že vaše jedení nebude uvědomělé. Proto je třeba oddělit čas na svačinu či oběd od jiných aktivit.

11) Nosíte oblečení, které je vám příliš velké

Volné oblečení je pohodlné, ale zakrývá celé tělo a umožňuje vám zapomenout jak vypadáte. A to je krok proti motivaci, něco se sebou udělat. Proto hledejte oděv s výraznější siluetou, abyste mohli získat představu o svém těle. Nebo to zkuste jinak a začněte den v cvičebním úboru, ať je vám inspirací pro nějakou aktivní činnost.

12) Držíte dietu. Tedy, cosi jako dietu ...

Ať už držíte nějakou "oficiální" nebo "svou vlastní" dietu, nemůžete ji dělat pouze polovičatě a očekávat viditelné výsledky. Držte se proto plánu, jinak kila zůstanou tam kde jsou a nezbavíte se jich.

13) Jste závislý na aromatických přípravcích a topingech

Salát je jedním z nejzdravějších jídel jaké může být. Pokud do něj ale přidáte kousky slaniny, kozí sýr, ořechy, sušené ovoce a různé dresinky, můžete šmahem ruky zdvojnásobit obsažené kalorie. Měli byste si být vědom, kolik kalorií navíc dodají vaše oblíbené dochucovadla. Například takových 10 krutonů udělá lehce 100 kalorií.

14) Nesnídáte

Vynechat snídani a ušetřit pár kalorií může někomu přijít jako docela fajn nápad. Tělo se však ještě silněji bude držet tuku, protože bude mít pocit, že prostě hladovíte. Nezapomínejte, lidé, kteří pravidelně snídají, zhubnou více. Snídaně je důležité, abyste nastartovali metabolismus. Ale nestačí jen něco narychlo shrábnout. Dopřejte si proteiny, abyste měli dostatek energie a vlákniny, která vás na delší dobu zasytí.

15) Nekontrolujete si velikost porcí

Pokud jde o správnou rovnováhu jídelníčku, je kontrola porcí jedním z klíčů k úspěchu. Mějte odměrky a lžičky na dosah ruky. A naučte se vyslat tělu signál "jsem plný", odložit vidličku a nůž a pokračovat v načatém dnu.

16) Jíte bez rozmyslu

Pokud jíte u monitoru nebo při puštěné televizi, můžete své snaze zhubnout uškodit. Při jídle by vás nemělo nic vyrušovat, abyste se mohli soustředit na jídlo. Výsledkem je, že toho sníte méně. Pokud bloudíte myšlenkami někde jinde, nemusíte ani vědět, kolik jste toho už pojedli.

17) Jídlo si nenakrájíte a nerozporcujete

Někdy je taková obyčejná věc jako porcování nebo vhodné rozporcování jídla velmi nápomocné, abyste se nezačali přejídat. Drobné kousky sice mohou působit trochu dětsky. Ale menší sousta působí na lidi mnohem více zasycujíc. Takže jim stačí sníst méně.

18) Stále pijete sycené nápoje

Sycené nápoje nemají doslova žádné nutriční přínosy. Pokud tyto nápoje nadále pijete, sabotujete si svou snahu o snížení hmotnosti a beznadějně vzdycháte ... proč neumím zhubnout.

19) Nejíte dostatečně

Není dobré vyhladovět se, abyste si ušetřili kalorie na později. Nejen, že si rozhážete metabolismus, při večeři vás doběhne hlad a sníte mnohem více, než kdybyste jedli během dne normálně. Hladovění není vhodné na udržitelné zhubnutí. Ale ani příliš malé porce nemusí být dobrou volbou - mohou totiž vést k nadměrnému vyjídání mezi hlavními jídly.

20) Nedopřejete si čas na zábavu

Jelikož stres způsobuje přibírání na váze tím, že nutí tělo víc jíst, a to hlavně jídla s vysokým obsahem cukru a tuku, dopřejte si čas na relaxaci a změnu. Bonusem je, že mnohé zábavní činnosti zároveň výborně spalují kalorie - například takové tančení, horolezectví či dokonce nakupování ...

21) Přeháníte to s potravinami s nízkým obsahem tuku a odtučněnými potravinami

Pokud vyhledáváte potraviny s nízkým množstvím kalorií, může to být klamné. Mnohokrát jsou však plné sodíku, cukru či chemických aditiv, které mají nahradit přísady, které výrobci odstranili nebo snížili jejich množství. Navíc, tyto odtučněné verze jsou méně výživné a chutnají jaksi "lehčeji", takže z jídla sníte více. Takto nakonec zkonzumujete více kalorií, než byste snědli při běžné porci normálního jídla.

22) Nepíšete si potravinový deníček

Pokud si sepíšete, co jíte, monitorujete si denní příjem kalorií. Myslíte, že to nestojí za tu námahu? Při hubnutí jsou nejúspěšnější právě ti lidé, kteří si svůj příjem potravy monitorují.

23) Neustále chodíte na večeře do restaurací

Pokud si vyrazíte do oblíbené restaurace, může jít o dobrý způsob jak zrelaxovat. Ale těžko zhubnete, pokud si dáte velké jídlo kompletně s předkrmem, drinkem a dezertem. I počítání kalorií je problematické, protože mnohé potraviny uvedené nejsou. Pokud se nechcete vzdát večerních vycházek a restaurací, rozdělte si jídlo s kamarádem, volte zdravé verze jako jsou saláty nebo grilované kuře. A místo vína pijte vodu.

24) Nikdy si nic nedopřejete

Pokud jíte celkově zdravě, tak vám pár hranolek ani kousek čokolády z času na čas vaše cíle, pokud jde o hubnutí, nezruinují. Opravdu nemusíte po snědení koláče druhý den zvýšit intenzitu cvičení. Pokud navýšíte z času na čas kalorický příjem o 600 kalorií, neodrazí se to na obvodu pasu. Z dlouhodobého hlediska se však musíte stravovat zdravě.

25) Po cvičení si dáte ty nesprávné pamlsky či svačinu

Drobnost po cvičení je pouze drobnost. A pokud zrovna není oběd, měli byste po cvičení nebo tréninku sníst přibližně 150 kalorií. Zdravé potraviny, i když mix oříšků, mohou obsahovat mnoho kalorií. Proto si porci odměřte, nejezte je bezmyšlenkovitě přímo ze sáčku.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc