Domů / / Hlavní způsoby hubnutí a příči...

Hlavní způsoby hubnutí a příčiny hubnutí

Poslední úprava 17.01.2023
Sdílet článek

Pokles celkové váhy člověka může být způsoben nedostatkem tekutin, nedostatkem tuku, pojivových tkání. Může přitom jít o úmyslné a vědomé snažení člověka nebo neúmyslné hubnutí, obvykle z důvodu nějaké nemoci. Pro příčiny hubnutí existuje mnoho vysvětlení. Nejzákladnější klasifikací je:

  1. neúmyslná ztráta hmotnosti
  2. úmyslná ztráta hmotnosti

Neúmyslné hubnutí je situace, kdy zhubnete, aniž jste se o to nějak sami přičinili. Tento druh hubnutí není dobrovolný. Člověk se nesnažil zhubnout dietami, cvičením či změnou v zaběhaných návycích, které by mohly vést k hubnutí. Neúmyslná ztráta hmotnosti může být spuštěna následujícími důvody.

Neúmyslné příčiny hubnutí

1) Hladovění

Hladovění je stav maximálního hladu, kdy se z těla odebírá důležitá výživa a trvá delší dobu. Pokud tělo delší dobu hladoví, prostě zhubne.

2) Určité onemocnění

Pokud trpíte určitými chorobami, například rakovina tlustého střeva, myomy, cukrovka, nadměrná činnost štítné žlázy nebo nedostatečná činnost štítné žlázy, či peptický vřed a podobně. Nesprávná léčba některých onemocnění jako je cukrovka typu 1, mohou mít za následek snížení tělesné hmotnosti.

3) Gastrointestinální onemocnění

Onemocnění trávicího traktu patří mezi nejčastější příčiny hubnutí. Například průjem, zánětlivé onemocnění střev, peptický vřed, celiakie, gastritida.

4) Přílišný stres

Pokud tělo přetěžujete, může dojít k tomu, že tělo využívá uložené tuky, aby mělo dostatek energie.

Úmyslné příčiny hubnutí

V tomto případě jde o dobrovolné hubnutí. Děje se tak, pokud se osoba rozhodne zredukovat nežádoucí tuk, aby zhubla. Případně z nějakého jiného důvodu. Takové úmyslné hubnutí se vyznačuje následujícími rysy.

1) Držení diety

Držení diety je metodou snižování hmotnosti, při kterém se člověk snaží zbavit nadbytečného tuku snížením příjmu určitých potravin. Dietní plán obsahuje buďto jídla, které mají nižší objem kalorií, například ořechy, losos, fazole. Nebo jídla, které obsahují zdravé tuky jako omega-3 tuky.

2) Cvičení

Existuje několik druhů cvičení, které pomohou zhubnout rychleji. Například běh, plavání, sklapovačky, dřepy a podobně.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc