Domů / / / Prevence rakoviny prsu - 10 zp...

Prevence rakoviny prsu - 10 způsobů jak se vyhnout rakovině prsu

Poslední úprava 17.02.2022
Sdílet článek

Dlouho předtím, než se nám na tváři objeví první akné, oznámí nám pučící prsa, že se z dívky měníme na ženu. Milujeme je, i je nenávidíme. Chceme, aby rostly rychleji. Přejeme si, aby už přestaly růst. Divíme se, proč je jedno větší, menší, kulatější, plošší než to druhé. Proč na ně muži zírají, nebo nezírají.

Nezáleží na tom, nakolik jsme kvůli prsům rozpolcené, prsa jsou součástí naší ženské identity. A možná právě proto se většina z nás nejvíce bojí toho, že by mohla dostat rakovinu prsu. Bojíme se jí více než onemocnění srdce. Přitom je 10 krát větší pravděpodobnost, že právě to nás dostane na druhý svět.

Rakovina prsu postihuje méně žen, a méně než kdykoli předtím jich na ni umírá. Rakovina není nezbytností. Podle lékařů mají ženy nad onemocněním větší kontrolu, než si myslí. Vše, co uděláme odkdy se ráno vzbudíme - počínaje jídlem a pitím, cvičením nebo necvičením, vyhýbáním se PBA, parabenům a jiným karcinogenům - vše jsou to faktory, které mohou zapnout nebo vypnout genetické spínače v našich tělech, včetně toho, který může vést k rakovině. Rizika mnoha nádorů, včetně rakoviny prsu, možná výrazně snížit, pokud budeme zdravě žít.

Existují také nové způsoby jak zlepšit váš rizikový profil, včetně uvědomění si "geografie prsou" a sledování rodinné anamnézy ze strany otce, nejen matky. Samozřejmě neeliminujete riziko zcela. Největší riziko pro vznik rakoviny prsu je to, že jste žena. Můžete však být schopna dramaticky zkřesat šance na rozvinutí tohoto onemocnění. Ukážeme vám, kde začít.

Zjistěte hustotu svých prsou

Jeden z nejnovějších způsobů jak chránit sama sebe je naučit se, jestli máte husté prsa. Tato prevence rakoviny prsu se skládá z poznání hustoty prsů. Pokud máte více tkáně než tuku, což je běžné u mladých žen, detekuje se rakovina na mamogram hůře. Obojí, i nádor i tkáň se jeví jako bílé. Bílý tuk působí tmavě. Ještě důležitější je, že husté prsa zvyšují riziko rakoviny prsu až 6-násobně. Odborníci si nejsou jisti, proč to tak je, jednou možností ale je fakt, že neexistují standardy na měření hustoty prsou, takže jsou lékařské hodnocení subjektivní.

Na hustotu prsou se můžete zeptat radiologa, který vám dělá mamografii. I kdybyste měli nízkou hustotu, pravidelné kontroly jsou nezbytné. Pokud je hustota prsou vysoká, neexistuje nic, čím byste ji snížily (ačkoli se hustota prsou s přibývajícím věkem snižuje). Můžete se však chránit tím, že si vyžádáte ještě magnetickou rezonanci nebo utrazvukové vyšetření. Případně vyměníte tradiční mamogram za digitální, který má lepší rozlišení, a tedy i abnormality v husté prsní tkáni jsou snadněji viditelné.

Hýbejte se

Pohyb a cvičení zjevně slouží jako prevence rakoviny prsu, a to několika způsoby. Za prvé, pomáhají kontrolovat hmotnost. Podle jedné studie ženy, které přibraly 10 až 14 kg od svého 18 roku, měli o 40% větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine rakovina prsu než u žen, které nepřibrala více než 2 kg. Důvod? Estrogen, který může stimulovat nadměrný růst buněk a rakovinu prsu. Před menopauzou se většina estrogenu u žen tvoří ve vaječnících. Po menopauze, když vaječníky tento hormon přestanou tvořit, pochází většina estrogenu z tukové tkáně. Tedy čím více tuku v ženském těle, tím více estrogenu.

Za druhé, cvičení mění metabolismus estrogenu. Z žen, které cvičí, poměr "dobrého" estrogenu ke "zlému" estrogenu (tedy toho, který ničí DNA a zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu u žen) se zlepšil zhruba o 25%. Podle výzkumu z minulosti, čím je tento poměr větší, tím je riziko rakoviny prsu nižší. U žen, které necvičí, se poměr vůbec nehýbal.

Neznamená to samozřejmě, že máte začít trénovat hned na maraton. Podle jiných výzkumů, ženy, které rychlou chůzí prošly 1 ¼ až 2 ½ hodiny týdně, měli o 18% nižší riziko rakoviny prsu než ženy, které byly neaktivní. Aby jste se ochránili před rakovinou prsu, a celkově rakovinou, snažte se za týden odcvičit 150 minut středně intenzivního cvičení. Pokud si to rozdělíte, je to 30 minut 5 dní v týdnu.

Poznejte rodinnou anamnézu ohledně rakoviny - i z otcovy strany

Přibližně 5 až 10% rakoviny prsu je dědičné, přechází z jedné generace na další a to různými genovými mutacemi. Je třeba zohlednit anamnézu jako z otcovy strany, tak z matčiny. A odpozorujte rodinnou anamnézu i pokud jde o jiné druhy rakoviny. Muži mohou být nositeli některého z aberantních genů, například BRCA1 a BRCA2, které nestanoví pouze riziko rakoviny prsu, ale i rakoviny vaječníků u žen, rakoviny slinivky u mužů a žen a rakoviny prostaty a varlat u mužů. Také vícenásobné diagnózy na obou stranách rodiny mohou být klíčem k dědičným odkazům.

Možná víte, že anamnéza u příbuzných prvního stupně (rodiče, sourozenci a děti), je pro posouzení rizika velmi důležitá. Je ale důležité podívat se i na příbuzné druhého a třetího stupně (tety, strýcové, bratranci, praprarodiče, vnoučata, neteře, synovci). Pokud se obáváte kvůli rodinné anamnéze, vyhledejte pomoc odborníka na genetiku. U žen s mutovanými BRCA geny je až 5 krát větší pravděpodobnost rozvinutí rakoviny prsu, než u žen bez mutovaného BRCA genu.

Genetika je velmi komplikovaná téma a genetik vám dokáže nejen poskytnout nejpřesnější, nejaktuálnější informace ohledně vašeho rizika. Také vám pomůže při rozhodování, zda je genetické testování pro vás to správné řešení. Pokud ano, může vám pomoci skutečně pochopit výsledky vašich testů a možnosti, které z toho vyplývají.

Minimalizujte vystavování se radiaci v rámci screeningových testů

Je to vlastně ironie. Mamografie je základní součástí testů a sledování rakoviny prsu. Nicméně ionizující záření - tedy druh záření používán v mnoha high-tech screeningových testech - je rizikovým faktorem pro onemocnění. Protože ionizující záření může způsobit mutace v DNA buňkách.

To ale neznamená, že byste se měli vyhýbat mamografii. Mamografy vysílají pouze velmi malé dávky radiace a pokud dodržujete základní pravidla, není to žádný problém. Totéž platí i pro zubní rentgeny a letištní kontroly. A pokud vám lékař řekne, že potřebujete z jakéhokoli důvodu rentgen, je riziko minimálního ozáření převáženo možností diagnostikovat potenciální zdravotní problém.

Existují však výjimky. Ženy, které podstoupily radioterapii v oblasti hrudníku kvůli předchozí rakovině, jako například Hodgkinova nemoc a non-Hodgkinův lymfom, mají výrazně zvýšenou pravděpodobnost rozvinutí rakoviny prsu. (Čím vyšší dávku a čím starší byly při léčbě, tím vyšší je riziko onemocnění.) Obecně by se však rentgenové vyšetření mělo volit pouze v případě, že jej doporučí lékař, třeba kvůli zodpovězení klinické otázky a kvůli upřesnění způsobu léčby či ošetřování problému či onemocnění. Pokud vám lékař doporučí rentgenové vyšetření, ujistěte se, že chápete důvod. Pokud si stále nejste jistá, že ho skutečně potřebujete, můžete požádat o druhý názor.

Omezte hormonální terapii

Dlouhodobé užívání kombinované estrogenové a progestagenové terapie zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu o 24%. Pokud i je vaše riziko výrazné, můžete se s lékařem poradit o používání hormonální terapie na zvládnutí symptomů menopauzy jako jsou návaly horka. Zvolte ale nejnižší dávky, které zaberou a zároveň je užívejte co nejkratší možnou dobu.

Průměrná žena užívající hormonální terapii by měla zvážit potenciální zvýšené riziko oproti pomůcce pro zlepšení kvality života a omezit dobu používání. Pokud má však žena značně vysoké riziko vzniku rakoviny prsu, měla by se její užívání vyhýbat úplně. Neplatí to v případě, že podstoupila odstranění vaječníků a prochází chirurgickou menopauzou. Pokud žena zvolí hormonální terapii, měl by lékař toto rozhodnutí přehodnocovat každých 6 měsíců.

Uvažujte nad kojením

Ženy, které důsledně kojí během prvních 6 měsíců mají o 10% snížené riziko úmrtí na rakovinu ve srovnání s ženami, které nekojí. Jedním z důvodů je fakt, že žena obvykle během kojení nemenstruuje, čímž se omezuje počet cyklů, které má po celý život. Tím se snižuje množství estrogenu, kterému je ženské tělo vystaveno. Pokud tedy matka může kojit, stojí to jednoznačně za zvážení - z kojení totiž profituje dítě i matka.

Jezte ty správné potraviny - a to každý den

Výsledky výzkumů o tom, že i správné stravování slouží jako prevence rakoviny prsu, jsou slibné. Podle jednoho například, ženy s nejvyššími hladinami karotenoidů v krvi měli o 19% nižší riziko rakoviny prsu než ženy s nižšími hladinami. Karotenoidy se nacházejí v ovoci a zelenině jako je listová zelenina, mrkev, červená paprika. Ženy, které konzumovaly více karotenoidů měli nižší riziko vzniku ER-negativního karcinomu prsu (negativní pro estrogenní receptor), který je často agresivnější. Další fytoživiny také mohou chránit proti rakovině prsu, včetně sulforafanu (nachází se v brukvovité zelenině) a lykopenu (látka, která dává barvu rajčatům). Vhodné je sníst pět nebo více porcí ovoce a zeleniny denně, omezit zpracované a červené maso a volit celá zrna. Takto pomůžete snížit riziko všech typů rakoviny.

A nakonec, omezte množství alkoholu na jeden drink denně. Vše navíc zvyšuje riziko rakoviny prsu až 1 a ½ násobně oproti lidem, kteří vůbec nepijí.

Odhalte ji časně

Pokud se rakovina prsu zachytí včas, je prognóza často vynikající. Co byste měli vědět:

  • poznejte svá prsa, jaké jsou běžně. Pak dokážete poznat změny ve vzhledu nebo struktuře a sdělit je lékaři. Vždy vzpomeňte i to, pokud jste si všimli krvácení nebo strupy na bradavkách, také pokud budete mít jakékoliv bolesti. (viz více Samovyšetření prsů)
  • ženy s vyšším rizikem by měli začít se skríningem prsou mnohem dříve a měli by ho podstupovat častěji.

Co může udělat "riziková žena"?

Možná jste slyšeli anglické hybridní slovo "previvor", když oznámila Angelina Jolie, že podstoupila profylaktickou mastektomii, když se dozvěděla, že má mutace v BRCA. Nemusíte však mít ani vadný gen, aby se z vás stal "previvor". Jde o osobu, která rakovinu neměla, má však vysoké riziko, že ji dostane. A přestože profylaktická mastektomie může riziko radikálně snížit, nejedná se o jediné řešení.

Některé ženy zvolí magnetickou rezonanci a mamografii ve zvýšených intervalech. Takto, pokud by se mělo něco objevit, odhalí se problém včas. Některé ženy volí chemopreventivní léky jako je tamoxifen, které zmírňují riziko spolu s monitoringem a změnami v životním stylu.

Bojový plán pro ženy, které rakovinu prsu překonaly

Správně jíst, cvičit, udržovat si zdravou váhu a ostražitost pokud jde o dodržování skríningů, to vše může pomoci zabránit recidivě rakoviny. Možná vám lékař ke screeningu doporučí ultrazvuk nebo magnetickou rezonanci. Pokud užíváte tamoxifen k léčbě rakoviny prsu, může vám lékař doporučit jeho delší užívání. Podle jedné studie, u žen, které lék užívali 10 let místo 5, bylo riziko recidivy významně sníženo.

Můžete si také dohodnout konzultaci s genetikem, pokud jste tak již neučinili. Pokud se odhalí, že je vaše rakovina prsu propojená s mutací, může hrozit riziko rakoviny prsu i příbuzným. Stejně je to s rakovinou vaječníků a jinými druhy rakoviny.

A nakonec, neodsuňte zbytek zdraví na vedlejší kolej. Je normální, že se ženy zaměří na rakovinu prsu, když jim ji diagnostikují. Když s ní ale začnou bojovat, neměli by zapomínat na pravidelné gynekologické a dermatologické kontroly a ostatní preventivní kontroly.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy