Domů / / / Bulka v prsu - 8 mýtů a faktů

Bulka v prsu - 8 mýtů a faktů

Poslední úprava 02.03.2017
Sdílet článek

Když si nahmatáte bulku v prsu, je pochopitelné, že se vás chytí obavy. Ale nedělejte hned unáhlené uzávěry. Namísto toho začněte jednat. Objednejte se k lékaři, aby zjistil, o co přesně jde. Také nedovolte, abyste podlehli některému z těchto 8 mýtů o bulkách na prsou.

Mýtus 1 - bulka v prsu je pravděpodobně rakovina

Většina bulek v prsu, které si ženy nahmatají, tedy 8 z 10, není rakovina. Častěji se jedná o cysty (váčky) nebo fibroadenoma (abnormální růst, který není rakovinný). Některé bulky se objevují a mizí podle ženského menstruačního cyklu.

Nikto však nedokáže říct, co to je, jen podle pohmatu. Právě proto je důležité znát vlastní tělo a odhalit změny, které by měly být přehodnoceny. Pokud jde o rakovinu, můžete si zachránit život. (viz také Samovyšetření prsů)

Mýtus 2 - pokud si nahmatáte bulku ale mamografie je normální, je vše v pořádku

Budete pravděpodobně potřebovat více testů, jako je magnetická rezonance (MR), ultrazvuk nebo opakovanou mamografii, aby se bulka v prsu vyhodnotila. Možná budete potřebovat i biopsii, což je odebrání malého vzorku z bulky na testování. Lékař může také doporučit častější kontroly. (viz také Diagnostika rakoviny prsu)

Mýtus 3 - rakovinné uzlíky v prsou jsou vždy bezbolestné

Není to tak vždy. Přestože rakovina prsu není vždy bolestivá, bolest prsů rakovinu nevylučuje.

Zánětlivá rakovina prsu, jejíž časné příznaky jsou zarudnutí, otok, citlivost a pocit tepla v prsu, může být bolestivá, pokud je přítomna i bulka v prsu.

Mýtus 4 - pokud si nahmatáte bulku při kojení, nemůže jít o rakovinu

Přestože díky kojení snížíte riziko rakoviny prsu, dostat ji můžete stále. Pokud si objevíte bulku v prsu v období kojení, neignorujte ji. Lékař vás může poslat na ultrazvuk, aby bulku zkontroloval.

Mýtus 5 - pokud jste mladá, bulka v prsu nemůže být rakovina

Není to pravda. V každém věku by měl bulky v prsu překontrolovat i lékař. Ačkoli většina žen, u nichž se rozvinula rakoviny prsu, mají již po menopauze a mají přes 50 let, bulka v prsu může být rakovina, přestože jde o mladší ženu. (viz také Rakovina prsu u dětí, Rakovina prsu u mužů)

Mýtus 6 - malá bulka v prsu je s menší pravděpodobností rakovina než velká bulka v prsu

Uzlíky v prsou mohou mít různou velikost a jejich velikost nemá vliv na to, jestli jde o rakovinu. Vždy, když si nahmatáte bulku, která je neobvyklá, ačkoli malinká, navštivte lékaře. I malá bulka v prsu může být agresivní rakovina.

Mýtus 7 - pokud si nahmatáte bulku krátce po absolvování mamografie, stačí počkat na další rok

Objednejte se k lékaři, pokud jste si nahmatala bulku brzy po poslední mamografii, přestože byly výsledky mamografie normální. Mamogramy mohou některé nádory přehlédnout, zvláště pokud máte hustou prsní tkáň, nebo pokud je bulka ve zvláštní poloze, například blízko podpaží.

Lékař může doporučit přístup kontroly a vyčkání, pokud se při vhodné zobrazovací metodě jevilo vše v pořádku a nenašel nic podezřelého.

Mýtus 8 - bulka v prsu je pravděpodobně neškodná, pokud v rodině rakovinu prsu nemáte

Mnohé ženy si myslí, že jim nehrozí žádné riziko rakoviny prsu, pokud ji v rodině nikdo neměl. Ale není to pravda.

Méně než 15% žen s rakovinou prsu mají příbuzného s tímto onemocněním. Ať vám proto všechny bulky v prsu překontroluje lékař, ať už v rodině rakovinu prsu máte nebo nemáte.

Bulka v prsu - 8 mýtů a faktů Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy