Domů / / / 23 mýtů o rakovině prsu vyvrác...

23 mýtů o rakovině prsu vyvrácených

Poslední úprava 18.02.2022
Sdílet článek

Víte, co je mýtus a co je pravda, pokud jde o rakovinu prsu? Podívejme se na skutečnost o rizicích, symptomech a faktech a pokusme se vyvrátit mýty o rakovině prsu.

Mýtus 1: Riziko rakoviny prsu hrozí pouze ženám s rodinnou anamnézou rakoviny prsu

Jaká je skutečnost: Přibližně 70% žen s diagnózou rakoviny prsu nemají žádné identifikovatelné rizikové faktory pro onemocnění. Při rodinné anamnéze jsou rizika následující: pokud rakovinu prsu má nebo měl příbuzný prvního stupně (rodič, sourozenec, dítě), riziko vzniku onemocnění se u vás přibližně zdvojnásobí. Pokud máte dva příbuzné prvního stupně s rakovinou prsu, zvyšuje se vaše riziko rozvinutí onemocnění ještě více.

Mýtus 2: Nošení podprsenky s kosticemi zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu

Jaká je skutečnost: I toto prohlášení patří mezi mýty o rakovině prsu. Tvrzení, že kostice z podprsenky stlačují lymfatický systém prsu, což následně způsobuje akumulaci toxinů a důsledkem je rakovina prsu, byly vyvráceny a označeny jako nevědecké. Odborníci se shodují v tom, že ani typ podprsenky ani těsnost spodního prádla či jiného oblečení nemají souvislost s rizikem rakoviny prsu.

Mýtus 3: Většina bulek v prsu je rakovinová

Jaká je skutečnost: Zhruba 80% bulek a hrudek v ženském poprsí je způsobeno benigními (nenádorovými) změnami, cystami nebo jinými příčinami. Lékaři přesto doporučují ženám nahlásit jakékoli změny, protože co nejčasnější zachycení rakoviny prsu je výhodou. Lékař může doporučit mamografii, ultrazvuk nebo biopsii k určení, zda je bulka rakovinová.

Mýtus 4: Vystavení nádoru během operace vzduchu způsobuje šíření rakoviny

Jaká je skutečnost: Operace nezpůsobuje rakovinu prsu ani její šíření, alespoň podle dosavadních výzkumů odborníků.

Lékaři však mohou během chirurgického zákroku zjistit, že je rakovina mnohem rozšířenější než si původně mysleli. Některé studie na zvířatech ukázaly, že odstranění primárního nádoru někdy umožní růst metastatického karcinomu, je to však pouze dočasné. U lidí toto tvrzení prokázáno nebylo.

Mýtus 5: Prsní implantáty mohou zvýšit riziko rakoviny prsu

Jaká je skutečnost: I toto tvrzení patří podle výzkumů mezi mýty o rakovině prsu, protože ženy s prsními implantáty podle nich nejsou vystaveny vyššímu riziku vzniku rakoviny prsu. U těchto žen někdy nefunguje standardní mamografie správně. Proto bývá třeba udělat ještě rentgenové vyšetření, aby lékař dokázal ve větší míře prozkoumat prsní tkáň.

Mýtus 6: Každá žena má šanci 1 ku 8, že se u ní rozvine rakovina prsu

Jaká je skutečnost: Riziko každé ženy se zvyšuje s věkem. Šance, že ženě diagnostikují rakovinu prsu, je přibližně 1: 233 v její 30 letech a zvyšuje se na 1: 8 ve věku 85 let.

Mýtus 7: Používání antiperspirantu zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu

Jaká je skutečnost: Podle American Cancer Society patří i toto tvrzení mezi mýty o rakovině prsu. Připouští však, že je nutný další výzkum. Jedna malá studie totiž narazila na stopy parabenů v malém vzorku rakovinných nádorů prsu.

Parabeny používané jako konzervanty v některých antiperspirantech mají slabé estrogenu podobné vlastnosti, příslušná studie ale neuvádí žádnou souvislost mezi příčinou a důsledkem mezi parabeny a rakovinou prsu. Ani nedokázala přesvědčivě identifikovat zdroj parabenů nalezených v nádorech.

Mýtus 8: Ženy s malými prsy jsou vystaveny menšímu riziku rozvinutí rakoviny prsu

Jaká je skutečnost: Neexistuje žádné spojení mezi velikostí prsou a rizikem vzniku rakoviny prsu. Velmi velká prsa se kontrolují hůře jako malá prsa, ať už při klinickém vyšetření nebo mamografii či magnetické rezonanci. Nicméně všechny ženy bez ohledu na velikost prsou by se měli podrobit pravidelným screeningům a preventivním prohlídkám.

Mýtus 9: Rakovina prsu se vždy objevuje ve formě bulky

Jaká je skutečnost: Hrčka může indikovat rakovinu prsu (či některé z mnoha benigních onemocnění prsu), ale ženy by měly být ve střehu a sledovat i jiné změny, které mohou být příznaky rakoviny prsu. Patří mezi ně otoky, podráždění kůže nebo prohlubně, bolest prsů nebo bradavek, vpáčené bradavky, zarudnutí, odlupování nebo ztluštění bradavky nebo kůže na prsou, případně výtok z bradavek (ne propouštění mateřského mléka).

Rakovina prsu se může rozšířit i do lymfatických uzlin v podpaží a vyvolat tam otok, a to ještě předtím, než se stane nádor v prsu dostatečně velký na to, aby byl hmatatelný. Na druhou stranu, mamografie může odhalit rakovinu prsu, která nemá žádné vnější příznaky.

Mýtus 10: Po mastektomii již rakovinu prsu dostat nemůžete

Jaká je skutečnost: I toto tvrzení patří mezi mýty o rakovině prsu. Některé ženy dostanou rakovinu prsu i po mastektomii, někdy na místě jizvy. Případně se rozšíří původní rakovina. U žen s vysokým rizikem rakoviny prsu, které si nechali odstranit prsy v rámci profilaktických či preventivních opatření, zůstává stále šance, byť malá, že rakovinu prsu dostanou. Po profylaktické mastektomii se riziko rozvoje rakoviny prsu sníží v průměru o 90%.

Mýtus 11: Rodinná anamnéza z otcovy strany neovlivňuje riziko rakoviny prsu do takové míry jako ze strany matky

Jaká je skutečnost: Rodinná anamnéza rakoviny prsu ze strany otce je stejně důležitá jako ze strany matky. Abyste ale poznali riziko vyplývající z otcovy strany rodiny, je třeba podívat se především na ženy. Rakovinu prsu mohou dostat i muži, ale ženy jsou na ni mnohem náchylnější. Druhy rakoviny, které souvisí s rakovinou prsu, jsou u mužů rakovina prostaty nebo rakovina tlustého střeva, která muže postihuje velmi brzy. Proto je při sestavování rizikového rodostromu důležité zahrnout obě strany a zaznamenat i asociované druhy rakoviny.

Mýtus 12: Kofein způsobuje rakovinu prsu

Jaká je skutečnost: Mezi pitím kofeinových nápojů a rakovinou prsu nebyla objevena žádná příčinná souvislost. Právě naopak, podle některých studií může kofein vlastně riziko snížit. Prozatím je neprůkazné, jestli je bolest prsů spojena s kofeinem.

Mýtus 13: Pokud patříte do rizikové skupiny pro rozvinutí rakoviny prsu, moc udělat nemůžete

Jaká je skutečnost: I toto jsou pouze mýty o rakovině prsu. Ženy toho mohou na snížení rizika rakoviny prsu udělat hodně. Například zhubnout pokud jsou obézní, pravidelně cvičit, omezit nebo úplně přestat pít alkohol, pečlivě si sledovat prsa, nezanedbávat preventivní prohlídky a mamografii. I skoncování s kouřením pomáhá.

Některé vysoce rizikové ženy se rozhodují pro profylaktickou mastektomii, aby riziko snížily přibližně o 90%. Podniknout možná i jiné proaktivní kroky jako prevenci rakoviny, například pravidelná vyšetření magnetickou rezonancí, nebo chemoprevenci léky jako tamoxifen.

Mýtus 14: Ženy s hrčkovitými prsy (známé jako fibrocystické změny na prsu) mají vyšší riziko vzniku rakoviny prsu

Jaká je skutečnost: V minulosti se věřilo, že jsou ženy s hrčkovitými, hustými nebo fibrocystickými prsy vystaveny vyššímu riziku rozvinutí rakoviny prsu. Dnes se však nezdá, že by zde existovalo spojení. Pokud však máte v prsou bulky, může být složitější odlišit zdravou tkáň od rakovinové a může docházet k falešným poplachům. Ženy s fibrocystickými prsy často kromě mamografie podstupují i ultrazvukové vyšetření.

Mýtus 15: Každoroční mamografie vás vystaví takovému množství záření, které zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu

Jaká je skutečnost: Ačkoliv je pravda, že mamografie využívá radiaci, její množství je tak malé, že veškeré související riziko je velmi malé, zvláště ve srovnání s obrovskými preventivními přínosy testů. Mamogram dokáže detekovat bulky ještě předtím, než je ucítíte na dotek nebo si je uvědomíte nějak jinak. A čím dříve bulky podchytí, tím jsou šance na přežití lepší.

Mýtus 16: Jehlové biopsie mohou narušovat rakovinné buňky a způsobit jejich šíření do dalších částí těla

Jaká je skutečnost: Pro toto tvrzení neexistuje žádný přesvědčivý důkaz. Navzdory některým předchozím obavám nezaznamenala studie z roku 2004 žádné zvýšené šíření rakoviny u pacientů, kteří podstoupili jehlovou biopsii ve srovnání s pacienty, kteří tuto proceduru nepodstoupili.

Mýtus 17: Pokud je vaše zpráva z mamografie negativní, není třeba si dělat žádné starosti

Jaká je skutečnost: Přes její důležitost v rámci screeningu a diagnostiky rakoviny prsu, mamografie přehlédne kolem 10% až 20% karcinomů prsu. Proto jsou v rámci screeningu důležité i klinické kontroly a samovyšetření prsů.

Mýtus 18: Odstranění celého prsu vám dává větší šanci na přežití rakoviny, než podstoupení lumpektomie následované radioterapií

Jaká je skutečnost: Míra přežití je přibližně stejná u žen s mastektomií jako u žen, které zvolí řešení, při kterém zůstane prs zachován. Tedy odstranění pouze části prsu a následná radioterapie. Jsou však případy, jako například při rozsáhlém DCIS, přítomnosti BRCA genových mutací nebo při zvláště velkých nádorech, kdy lumpektomie ani radiace nejsou vhodnou volbou léčby rakoviny prsu.

Mýtus 19: Ženy s nadváhou mají stejně vysoké riziko rakoviny prsu jako jiné ženy

Jaká je skutečnost: Nadváha nebo obezita riziko rakoviny prsu zvyšuje. Zvláště, pokud jste po menopauze a na váze jste přibrali až ve vyšším věku.

Mýtus 20: Léčba neplodnosti zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu

Jaká je skutečnost: Vzhledem k tomu, že se estrogen spojuje s rakovinou prsu, stala se podezřelou i léčba neplodnosti. Několik studií však zjistilo, že potenciální maminky pravděpodobně nemají vyšší riziko rakoviny prsu. Dosud však nebyly provedeny žádné velké, dlouhodobé, randomizované studie, které by tyto obavy zcela eliminovali. Toto téma si zaslouží další výzkum, aby bylo možné nalézt jednoznačnou odpověď.

Mýtus 21: Bydlení v blízkosti elektrického vedení může způsobit rakovinu prsu

Jaká je skutečnost: Podle studie z roku 2003 neexistuje žádná souvislost mezi rakovinou a elektromagnetickým polem vyzařovaným elektrickým vedením. Podobná studie staršího data přinesla podobné závěry. Výzkum potenciálních environmentálních rizikových faktorů však pokračuje.

Mýtus 22: Přerušení těhotenství zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu

Jaká je skutečnost: Jelikož přerušení těhotenství podle všeho narušuje hormonální cykly v průběhu těhotenství a rakovina prsu se pojí s hormonálními hladinami, četné studie zkoumaly vztah příčinné souvislosti. Přesvědčivý důkaz se však nenašel.

Mýtus 23: Rakovině prsu se lze vyhnout

Jaká je skutečnost: Bohužel, i toto tvrzení patří mezi mýty o rakovině prsu. Je sice možné identifikovat rizikové faktory (například rodinná anamnéza a zděděné genové mutace) a provést změny v životním stylu (snížit nebo odstranit konzumaci alkoholu, snížení hmotnosti, pravidelné cvičení, preventivní screeningy, odvyknutí kouření). Zhruba 70% žen, kterým byla diagnostikována rakovina prsu, však nemají žádné identifikovatelné rizikové faktory, což znamená, že se nemoc objevuje převážně náhodně a podle dosud neobjasněných faktorů.

Čtěte dál
Samovyšetření prsu
23 mýtů o rakovině prsu vyvrácených Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy