Domů / / / Co pomáhá při rakovině? 10 věc...

Co pomáhá při rakovině? 10 věcí, které vám pomohou během a po léčbě rakoviny prsu

Poslední úprava 02.03.2017
Sdílet článek

Akupunktura

Při tomto starodávném léčebném postupu se na určité body na těle působí tenkými jehlami, teplem nebo tlakem. Výzkum ukazuje, že tento postup posiluje imunitní systém a uvolňuje přírodní prostředky proti bolesti. Tato metoda může omezit i nežádoucí účinky léčby rakoviny jako je nevolnost, bolesti, únava a úzkost.

Nevynechávejte však lékařské prohlídky kvůli akupunktuře. Právě naopak, oznamte lékaři, že chcete akupunkturu vyzkoušet. V některých případech může mít vedlejší účinky a nedoporučuje se jako podpůrná terapie, která pomáhá při rakovině.

Masáž

Masáž může zmírnit bolest. Může vám také pomoci uvolnit se před lumpektomii, mastektomií nebo rekonstrukcí prsů. Po operaci může speciální masáž pomoci zmírnit otok. Zeptejte se na takovou možnost lékaře. Možná ji označí jako "lymfodrenážní technika".

Jóga

Tento druh cvičení pomáhá propojit dýchání a pohyb. Zpomaluje srdeční frekvenci, krevní tlak i mozkové vlny. Ženy, které cvičí jógu vedle radioterapie kvůli rakovině prsu, se cítí méně unavené a méně vystresované (viz také Zvládání únavy při rakovině). Pokud dokážete cvičit pravidelně, může jóga zmírnit i zánět. Je však třeba říci o vaší léčbě i instruktorovi jógy, aby vám mohl pomoci co nejlépe.

Tai-či

Toto prastaré čínské bojové umění kombinuje pomalé, ladné pohyby těla s dýcháním a meditací. Takové uvolnění mysli může posílit tělo, což pomáhá při rakovině. Tai-či může zmírnit zánět u lidí s rakovinou prsu. Ženy, které cvičí tai-či jednu hodinu třikrát týdně, se cítí mnohem lépe.

Art terapie

Nemusíte být žádná umělkyně, abyste těžili z výhod art terapie. Při kreslení, malování, vyřezávání či jiném tvoření máte šanci vyjádřit svůj strach a jiné pocity, o kterých nechcete mluvit. Pokud budete pracovat s vyškoleným terapeutem, může vám dokázat pomoci cítit se lépe. Prokazatelně takto dokážete zmírnit úzkost a deprese. Současně pomůžete i svému sebevědomí.

Změna vizáže

Nežádoucí účinky léčby rakoviny prsu jako ztráta vlasů kvůli chemoterapii a problémy s pokožkou, zasáhnou některé ženy velmi tvrdě. Někteří lidé, kteří podstupují léčbu rakoviny, neradi vycházejí v tomto období z domu, protože se jim nelíbí jak vypadají. Pokud se však kvůli vzhledu nebudete trápit a vytěžíte ze svých možností co nejvíce, zlepší se i vaše kvalita života a dokážete zůstat silná. Můžete zvolit paruku, můžete se nechat ostříhat nakrátko. Pokud jste podstoupili mastektomii bez rekonstrukce prsu, můžete si koupit zdravotní podprsenku.

Hipoterapie

Koně jsou přirozenými terapeuty. A protože dokáží zrcadlit řeč těla lidí, kteří jsou kolem nich, mohou vám pomoci uvědomit si a zpracovat vaše vlastní pocity. Naučit se starat o koně a jezdit na koni pomáhá budovat důvěru. Podle jedné malé studie, pacienti, kteří se podíleli na hipoterapii pociťovali méně stresu. Není sice úplně přesně jasné, proč to tak je, ale stojí to za vyzkoušení.

Muzikoterapie

Poslech vaší oblíbené hudby vám již v minulosti pravděpodobně pomohl přenést se přes problémy nebo vám dodával sílu při cvičení. Tato schopnost hudby propojit vás s vašimi pocity je důvodem, proč by vám mohla pomoci i během léčby rakoviny prsu. Podle odborných studií dokáže program pod vedením muzikoterapeuta snížit hladinu bolesti, zlepšit stav mysli, zmírnit strach u lidí s rakovinou prsu. A to je to, co pomáhá při rakovině.

Napište o tom

Sepsat si všechno o vašich pocitech o rakovině prsu, od vašich nadějí přes obrovský strach. I to pomáhá při rakovině. Pokud si své pocity zapíšete, můžete pozorovat méně fyzických symptomů. Pokud si budete psát deník, je možné, že budete mít lepší náladu. Budete vidět pokrok, který děláte. Nebojte se klasického pera a papíru. Pusťte se do toho a zaměřte se na své myšlenky a cíle.

Podpůrné skupiny

Bez ohledu na to, jak moc vás podporují přátelé a rodina, pomoci vám může i podpůrná skupina. Strávit čas s jinými ženami, které procházejí tím stejným vám pomůže, abyste se necítili tak sama. Můžete zde více hovořit o svých problémech, protože i ostatní přesně vědí, o čem mluvíte. Můžete se poptat i o radu. Dozvědět se, co můžete očekávat během jednotlivých fází léčby, nebo jak se vyrovnat s vedlejšími účinky léčby rakoviny prsu.

Čtěte dál
Léčba rakoviny prsu
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy