Domů / / / Nezhoubný nádor prsu

Nezhoubný nádor prsu

Poslední úprava 22.02.2022
Sdílet článek

Děláte si samovyšetření prsu a nahmatáte si bulku. Co teď?

Pokud spatříte jakoukoliv změnu na prsou, měli byste se objednat k lékaři, aby vás přehlédl. Netřeba však hned propadat panice. Většina bulek v prsu je benigní, tedy nezhoubná. To znamená, že nejsou rakovinné. Nezhoubný nádor prsu má obvykle hladký okraj a lze jím volně pohybovat, pokud jej stisknete. Častokrát se nacházejí v obou prsou.

Existuje několik běžných příčin, včetně normálních běžných změn v prsní tkáni, zánět prsu nebo poranění prsu, nebo léky, po kterých může vzniknout bulka v prsu nebo zůstanou prsa bolestivé.

Prsní tkáň se u žen mění po celý život. Je totiž citlivá na změny hormonálních hladin během menstruačního cyklu.

Co může vyvolat nezhoubný nádor prsu?

Fibrocystické změny

U některých žen mohou hormonální změny během normálního měsíčního menstruačního cyklu způsobit změny na prsou. Jsou známé jako fibrocystické změny na prsou. U žen s fibrocystickými prsy obvykle dochází k tvorbě bulek na obou prsou. Ty se zvětší a stanou se citlivějšími právě před periodou. Někdy se u žen vyskytne i výtok z bradavek.

Tyto bulky jsou mléčné kanálky a tkáň kolem nich, které se rozrostlo a rozšířilo, takže se vytvořily cysty. Cysty se zvětšují rychle jako reakce na uvolňovány hormony v období periody. Bulky mohou být pevné nebo gumovité a jsou hmatatelné jako jedna (velká nebo malá) hrudka v prsu. Fibrocystické změny mohou způsobit i zhutnění prsní tkáně.

Tyto změny jsou často patrnější a výraznější kolem čtyřicítky. Jsou také nejčastější příčinou nezhoubného nádoru prsu u žen mezi 35 a 50 lety. Ženy po menopauze jsou na tento typ změn v prsou méně náchylné. Je to proto, že u nich nedochází ke každoměsíčním hormonálním změnám.

Jednoduché cysty

Jednoduché cysty jsou váčky naplněné tekutinou, které se obvykle objevují v obou prsou. Může být jedna nebo jich může být více. Mohou mít různou velikost. Citlivost a velikost se často mění s menstruačním cyklem.

Fibroadenoma

Jde o nejčastěji se vyskytující nezhoubný nádor prsu. Pokud fibroadenom potlačíte, je bulka pevná, kulatá, gumovitá a pohybují se volně. Tyto bulky jsou většinou bezbolestné. Fibroadenoma vznikají, když vaše tělo tvoří další mléčné žlázy. Nejčastěji se objevují u žen mezi 20 a 30 rokem věku.

Intraduktální papilomy

Jedná se o malé bradavičnaté výrůstky na sliznici mléčných kanálků v blízkosti bradavky. Postihují obvykle ženy mezi 45 a 50 lety. Mohou způsobit krvácení z bradavky.

Nekróza tukové tkáně

Dochází k ní, pokud dojde k poranění na hrudi, ačkoli si žena žádné zranění pamatovat nemusí. Tuk se vyformuje do hrudek, které jsou obecně kulaté, pevné, tvrdé a bezbolestné. Obvykle vzniká jedna bulka.

Jak se nezhoubné nádory prsu léčí?

  • Fibrocystické změny na prsou nevyžadují léčbu, lékař vám však může doporučit něco na zmírnění každoměsíční citlivosti.
  • Jednoduché cysty lze ošetřit aspirací tenkou jehlou. Operace není nutná. Malá jehla se používá k odebrání některých buněk z hrudky na prsu. Pokud je hrudka cystou, vysaje se z ní tekutina a cysta se zhroutí. Cysta může zmizet i sama od sebe, takže lékař může počkat, dokud se pokusí cystu odstranit.
  • Fibroadenoma a intraduktální papilomy lze odstranit chirurgicky.
  • Těžko říci, jestli bulka vzniklá z nekrózy tukové tkáně je nekrózou nebo něčím jiným, dokud lékař neudělá biopsii. Nekróza obvykle nemusí být léčena. Pokud vám ale bulka vadí, lze ji vyříznout.

Může se bulka na prsu objevit i u muže?

Ano. I u mužů může dojít ke zvětšení prsou, často s hrudkou pod bradavkou. Někdy je to v jednom prsu, často se ale objeví bulky v obou. Tento nenádorových stav se nazývá gynekomastie.

Znamená bulka v prsu zánět?

Je to možné. Někdy je bolestivá bulka, zarudlá nebo nezarudlá, prvním znamením zánětu. Mastitida je zánět, který nejčastěji postihuje kojící matky. Je způsobena bakterií, která se dostane do mléčných kanálků přes bradavku. K zánětu dochází v malých váčcích. Na pocit jde o citlivé, teplé bulky v prsu.

Na ulevení zkuste teplou sprchu a nechte teplou vodu téct po prsou. Pomoci může i teplý obklad. Lékař vám může předepsat antibiotika.

Co dělat, když si objevíte bulku v prsu?

Navštivte lékaře, pokud odhalíte jakoukoliv novou změnu na prsou. Lékař by vás měl prohlédnout, pokud objevíte:

  • Oblast, která se jasně odlišuje od jiných částí na prsou.
  • Bulku nebo ztluštění na prsu nebo blízko prsu či podpaží, které přetrvává po celý menstruační cyklus.
  • Změna ve velikosti, tvaru nebo konturách prsu.
  • Masa nebo bulka v prsu, která je na pocit malá jako hrášek.
  • Mramoru podobná oblast pod kůží.
  • Změna na prsu nebo bradavce na dotek nebo na pohled. Mohou být jamkové, vrásčité, šupinaté nebo zanícené.
  • Průhledná nebo krvavá tekutina vytékající z bradavky.
  • Červená pokožka na prsu nebo bradavce. (Viz také Příznaky rakoviny prsu)

Nezhoubný nádor prsu Průměrné hodnocení: 3 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy