Domů / / / Chlorela nebo spirulina. Která...

Chlorela nebo spirulina. Která z nich je lepší?

Poslední úprava 28.12.2022
Sdílet článek

Řasy jsou podle mnohých lidí cosi, co pozorovali na hodinách biologie přes mikroskop. Cosi, co se jim nepříjemně lepí na tělo, když se koupou v přírodním jezeře. Považují je za nedůležité či obtěžující. Ve skutečnosti patří řasy k fascinující skupině mikroorganismů, které využívají k udržení života a reprodukci pouze sluneční záření, oxid uhličitý a minerální vodu. Je to nutričně komplexní mikrokosmos energetických systémů, který slouží nám všem. V kulturách světa jsou různé druhy řas považovány, ba přímo uctívané jako posvátné superpotraviny. Lidé si z nich dělají pomazánky na tortily, nebo je vysuší a podávají je spolu s obilovinami či zeleninou. Někdy mají komplikované a příliš odborně znějící názvy, a k tomu ta jejich výrazná zelená barva. No netřeba se jim bránit. Na trhu existuje velké množství produktů z různých řas. My se podíváme blíže na dvě nejvíce zkoumány a nejprodávanější řasy dneška - chlorelu a spirulinu.

Chlorela

Chlorela je druh jednobuněčné sladkovodní zelené řasy. Organismus, který jako životní forma existuje již miliony let. Tyto jednobuněčné mikroskopické organismy jsou primárně složeny z chlorofylu. Její schopnost reprodukovat se je velká. Za pouhých dvanáct hodin dokáže zvětšit svou "populaci" až čtyřnásobně. To z ní dělá zdroj potravy s neuvěřitelnou udržitelností. Poskytuje nám mnoho důležitých výživných látek, patří k nim i hodnotné proteiny. Jelikož buněčná stěna chlorely je pro lidi nestravitelná, je mechanicky "rozbíjena". Chlorelu výrobci nejdříve vystaví vhodným zvukovým vlnám (kvůli narušení buněčné stěny), následně ji jemně semelou a z tohoto prášku připraví optimální výživový prostředek, který je v takové formě pro lidi biologicky dostupný. Konzument dostane kvantum unikátních a účinných živin s obrovským množstvím zdravotních přínosů.

Pročišťující chlorofyl

Barvivo chlorofyl tvoří téměř 7% z biomasy chlorely. Tím se chlorela stává vynikajícím pročišťujícím prostředkem pro tělo. Tato složka řasy byla důsledně zkoumána a lze říci, že jednoznačně pomáhá při okysličování, významně podporuje klíčový vylučovací systém těla a podporuje růst a opravu tělesných tkání.

Mohutná detoxikace těžkých kovů a pesticidů

Chlorela výrazně pomáhá při detoxikaci, dokáže na sebe navázat těžké kovy jako kadmium, uran, rtuť a dokonce i radioaktivní materiál. Urychluje tak jejich odstranění z organismu. Studie prokázaly, že má jedinečný potenciál odstranit toxiny a zároveň posílit imunitní odpověď při dalším vystavení těla těmto škodlivinám. Chlorela ve formě výživového doplňku byla využívána při léčbě lidí z těžebních oblastí a z oblastí s vysokým znečištěním ovzduší, či dokonce pro lidi, kteří nemají přístup k pitné vodě.

Velmi bohatá na nukleové kyseliny

Chlorela je extrémně bohatá na nukleové kyseliny, což je klíčový faktor pro RNA a DNA, chrání buňky a zvyšuje hladiny energie.

Hojnost betakarotenu

Tento vlivný karotenoid funguje jako silný antioxidant, který snižuje škodlivý vliv volných radikálů a minimalizuje škody způsobené oxidačním stresem. Jako provitamin rozpustný v tuku pomáhá i při fungování reprodukčního systému. Podporuje také zdravý zrak a pokožku.

Zlepšuje činnost střev

Chlorela stimuluje růst přátelských aerobních bakterií, které mají velmi prospěšný vliv na celkové zdraví střev. Navíc, buněčné stěny chlorely absorbují toxické složky ze střev, obnovují správné pH a pomáhají udržovat správnou peristaltiku.

Spirulina

Spirulina je blízká příbuzná chlorely a řadí se do rodiny obrovské mořské vegetace, kam patří řasy kelp, dulse, nori, arame a wakame. Spirulina je unikátní modrozelená řasa, ačkoli z pohledu biologie nejde o skutečnou řasu, ale o sinici (cyanobakterii). Tato zvláštní klasifikace je způsobena tím, že její genetický materiál není organizován v jádru obklopeném membránou. Jako zdroj energie však využívá slunce a to způsobem, jak to dělají rostliny. Přirozeně se vyskytuje v alkalických sladkovodních jezerech Mexika a kontinentální Afriky. Populární superpotravinou se však stala celosvětově, nejvíce konzumována a produkovaná je v Japonsku.

Lehce stravitelná

Jelikož buněčná stěna spiruliny sestává z mukopolysacharidů a nikoli z nestravitelné celulózy, dokáže ji lidský trávicí systém snadno rozložit. Její živiny jsou proto snadno biologicky dostupné a rychle vstřebatelné do biochemických procesů v těle.

Bohatá na komplexní proteiny a B12

Spirulina má o něco vyšší obsah proteinů než chlorela. Zatímco chlorela obsahuje přibližně 50% proteinů, u spiruliny jde až o 70%. Často se používá jako výživový doplněk pro lidi, kteří konzumují maso slabé kvality, nebo ho ve svém jídelníčku nemají vůbec. Spirulina je také jedním z mála rostlinných zdrojů esenciálního vitamínu B12. Kvůli jejímu velmi dobře stravitelnému složení je čisté a efektivní využití proteinu nacházejícího se v této řase velmi vysoké. Jelikož není třeba spirulinu tepelně upravovat, dokážeme z ní využít všechny obsažené aminokyseliny.

Velká množství kyseliny gamalinolenové (GLA)

Jen málo potravin obsahuje tuto složku. Je to omega-6 mastná kyselina, která hraje ústřední roli při správném fungování mozku, při reprodukčním zdraví, růstu a vývoji, růstu vlasů a kůže, při zdraví kostí a regulaci metabolismu. Většinou ji konzumujeme ve formě kyseliny linolenové a potom ji v rámci těla měníme na GLA. Spirulina však obsahuje již konečnou formu této mastné kyseliny, což umožňuje její efektivní absorbování a silný výsledný efekt.

Jedinečná fytochemikálie fykocyanin

Tato významná fytochemikálie je tím barvivem, které dává spirulině její modré zbarvení. Tento pigment je jedinečný a různé studie prokázaly, že je užitečná pro mozkové funkce, zdraví srdce, posílení imunitního systému a pro podporu kostní dřeně při tvorbě krvinek. U savců se fykocyanin mění na fykocyanorubín, tedy antioxidant, který pomáhá při ochraně tkání před volnými radikály.

Která řasa vyhrává?

Jak vidíte, výše zmíněné superpotraviny mají mnoho společných znaků, každá poskytuje specifický soubor ohromných zdravotních benefitů. Pravdou je, že spirulina i chlorela mají různé nutriční profily a mnozí lékaři doporučují jejich užívání zkombinovat, aby se dosáhlo maximální rovnováhy. Můžete je užívat jednotlivě nebo ve formě směsi. Nicméně, jelikož se tyto doplňky staly velmi populárními v konzumní společnosti zaměřené na zisk, je také důležité ověřit si, že produkty pocházejí z čistých zdrojů a nejsou masově vyráběné v kontaminované vodě. Finální produkt by měl být bez přídavných a konzervačních látek. Své zdraví máme ve svých rukou.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy