Domů / / Příčiny vypadávání řas

Příčiny vypadávání řas

Poslední úprava 05.04.2022
Sdílet článek

Příčiny vypadávání řas se mohou od člověka k člověku lišit. Řasy nám mohou padat přirozeně, tak jak nám vypadávají vlasy. Následně však znovu narostou. Znečištění a stres hrají při nadměrném vypadávání řas hlavní roli. Mezi další příčiny vypadávání řas můžeme zařadit nošení příliš silných vrstev make-upu. Další běžnou příčinou je intenzivní tření očí.

Řasy nám vypadávají přirozeně, stejně jako vlasy a ostatní tělesné ochlupení. Vypadnout však mohou i z jiných příčin, které si již vyžadují zásah lékaře a o kterých si povíme něco blíž.

Demodex folliculorum

Závažnější příčinou vypadávání řas je infekce Demodex folliculorum - což je roztoč parazitující na člověku. Tento parazit může způsobit zánět a otok folikulů řas.

Alopecia areata

Pokud vám vypadávají vlasy a ochlupení i jinde na těle, může jít o autoimunitní onemocnění zvané alopecia areata. Jde o zdravotní problém, kdy vypadávání vlasů a vypadávání všeho tělesného ochlupení způsobuje imunitní systém. Imunitní buňky zaútočí na vlasové folikuly, takže vypadnou vlasy, řasy, brada i obočí.

Čtěte více o alopecia areata.

Trichotillomania

Trichotillomania je chorobná nutkavá snaha vytrhávat si vlasy, obočí či řasy. Problém začíná už v dětství, případně s nástupem puberty, kdy se u dítěte rozvine zlozvyk táhnout si vlasy či řasy. Pokud ale toto chování pokračuje i v dospělosti, jde již o psychický problém.

Čtěte více o trichotillománii a trakční alopecii.

Onemocnění štítné žlázy

Nadměrná činnost štítné žlázy, i toto onemocnění může být příčinou vypadávání řas. Na druhou stranu, snížená činnost štítné žlázy může způsobit přibírání na váze. Ať tak nebo onak, obě tato onemocnění mohou mít vliv na vlasy i řasy, které zůstanou tenké, suché a křehké, takže se snadno lámou.

Alergie a kontaktní dermatitida

Řasy mohou vypadávat i tehdy, pokud máte alergii na některou z obsažených látek v řasence. Některé ženy jsou alergické na určité chemické látky, které mohou vyvolat zánět spojivek a dermatitidu. Kontaktní dermatitida se objevuje tehdy, dostane-li se alergen do kontaktu s pokožkou kolem očí. Zánět spojivek se přenáší z řasenky, která se dostane do oka a tu dráždí spojivku, tenkou vlhkou membránu pokrývající povrch oční bulvy.

Blefaritida

Blefaritida je zánět očního víčka v důsledku nadměrného růstu bakterií nacházejících se na kůži. Je to způsobené zablokováním mazových žláz, což může vést k zarudnutí, svědění a otoku. Zánět očního víčka se přímo neléčí, ale kontroluje se správnou hygienou očních víček.

Chemoterapie

Chemoterapie také patří mezi příčiny vypadávání řas, má totiž přímý vliv na vlasové folikuly. Mnozí pacienti přišli o všechno tělesné ochlupení, po ukončení chemoterapie však všechny vlasy a tělesné ochlupení znovu doroste. Účinek chemoterapie může být krátkodobý nebo dlouhodobý.

Čtěte také, jak podpořit růst vlasů po chemoterapii.

Léky

Existují i další léky, které mají vliv na vypadávání vlasů, a tedy i řas. Například léky proti akné jako isotretinoin, ky proti cholesterolu, léky na krevní tlak, léky proti srážlivosti krve - tyto všechny se spojují s vypadáváním řas. Když ale léky přestanete brát, řasy vám znovu dorostou.

Madaróza

Úplná ztráta řas, madaróza, není život ohrožující onemocnění, je to ale frustrující, protože důvod není znám a neexistuje ani řešení na tento problém.

Je zajímavé, že jsou řasy často ignorována součást našich tváří. Všimneme si je až tehdy, když náhodou začnou řídnout. Ženy každého věku se najednou cítí nesvé a zahanbeně, když jim řasy vypadnou. Dlouhé, husté řasy jsou totiž znakem ženskosti a krásy ve většině kultur. Nemusíte však zoufat, řešení existuje. Můžete vyzkoušet sérum na růst řas nebo domácí prostředky a recepty, které by vám mohly s růstem řas pomoci.

Zdroje

Čtěte dál
Dorostou řasy zpět?
Příčiny vypadávání řas Průměrné hodnocení: 3.5 (2 hodnocení­)

Doporučené produkty

Čtěte víc