Domů / / / Co se stane s Botoxem v těle?

Co se stane s Botoxem v těle?

Poslední úprava 17.06.2022
Sdílet článek

Botox je populární druh ošetření proti vráskám. Původně byl používán k léčbě líných oči - tzv. amblyopie a nekontrolovatelného mrkání. Botox je dnes důležitou součástí kosmetického průmyslu. Je méně drastický a méně nákladný než facelift a může zredukovat výskyt vrásek a linek již po jedné injekci. Existují však rizika používání Botoxu a vědci stále zkoumají jaké další účinky může mít na tělo.

Botox je neurotoxin, což zní dost strašidelně. Je však naprosto bezpečný, pokud je vyroben a podán profesionálem ...

Botox je lék vyráběn z neurotoxinu vytvářeného bakterií Clostridium botulinum. Vzniká botulinový toxin, což je vlastně jed vylučovaný bakterií. Je však současně úspěšným a cenným terapeutickým proteinem, pokud se správně zváží dávka, frekvence ošetření a zohlední se různé ošetřované klinické stavy. Jednoduše, pokud je botulotoxín aplikován správně, neškodí.

Pokud se to správně neudělá, tedy aplikuje se skutečně špatně, může vyvolat symptomy podobné botulismu. Může dojít k slabosti svalů, problémům s dýcháním, mluvením či polykáním, problémy s kontrolou močového měchýře či problémům s viděním. Je to sice velmi nepravděpodobné, ale v úvahu je třeba brát i tato fakta.

Botox se prodává v práškové formě, lékař ho rozředí fyziologickým roztokem, aby ho bylo možné podat injekčně. Pro kosmetické účely se přitom používají mnohem menší dávky než pro léčební účely.

Chemikálie začne působit, zablokuje nervové přenosy do okolních nervů, čímž danou oblast účinně zmrazí ...

Když se vstříknutá injekce Botoxu přesune z dermis (kůže) do požadovaného svalu, začne tam blokovat nervy, lépe řečeno synapse. Takže i když mozek vysílá signály tělu, aby určitým svalem pohnulo, Botox účinně blokuje tyto signály a brání svalu v pohybu. Daný sval, do kterého byla podána injekce, se už nedokáže stáhnout. Tím se vrásky uvolní a změknou a zabrání se současně vzniku nových vrásek.

Účinek zůstává lokální, omezen na jedno místo ...

Botox zůstává tam, kde byl injekčně aplikován, neputuje po těle. Pokud ho lékař vstříkne do obličeje, nemá žádný vliv například na prsty. Nemá systémový, tedy celotělový účinek. Může se však přesouvat do vzdálenosti 3 cm od místa, kde byl Botox injektovaný. Pokud se i nějaké molekuly dostanou do krevního oběhu a proputují do vzdálených oblastí, kosmetická dávka, což je obvykle méně než 100 jednotek, je výrazně nižší než toxická dávka, která by mohla člověku uškodit (jde o 2500 až 3000 jednotek).

Oblast aplikace Botoxu nezůstane vůči dotykům necitlivá ...

Pokud se dotknete obličeje, dotek budete cítit stále. Je to proto, že v těle jsou dva různé typy nervů a nervových zakončení. Jedny jsou zodpovědné za pohyb a jedny za pocity. Botox blokuje synapse těch prvních.

Místo vpichu může otéct, zčervenat, nebo se může vytvořit podlitina. Pokud však vy i váš lékař postupujete opatrně, nemáte se čeho obávat ...

Po proceduře můžete pokračovat v běžných aktivitách, netřeba si brát neschopenku. Je však dobré připravit se na to, že může dojít k otoku, protože je Botox ředěný fyziologickým roztokem. Do hodiny by měl největší otok ustoupit. Po několika hodinách by měly zmizet i ostatní zbytky otoku.

Druhou možností nepříjemného vedlejšího účinku po aplikaci je vznik podlitin či modřin. Pokud však Botox aplikuje zkušený odborník, riziko je minimální. Jestli po injekci máte nebo nemáte modřinu, je někdy věcí obyčejného štěstí. Možnost se však minimalizuje správnou technikou aplikace. Pokud se injekce vpíchne příliš hluboko, může se dostat až k žíle a způsobit modřinu či podlitinu. Záleží také na tom, co dělá pacient po injekci. Není vhodné třít ani masírovat ošetřené místo, protože tehdy si toxin přesouváte na jiné místo.

O několik dní, což znamená tři až sedm, budete mít znatelně hladší pleť ...

Botox inaktivuje svaly a proto sval netlačí a netáhne pokožku, čímž se redukuje živost a čilost. Co se však děje během "inkubační doby", nikdo přesně neřekne. Jednoduše trvá tři či čtyři dny, dokud je uvolnění svalu patrné.

Botox dokáže také zabránit tvorbě nových vrásek do budoucna ...

Má jakýsi profilaktický účinek. Pokud inaktivujete sval předtím, než může začít táhnout a deformovat pokožku, zabráníte v tvorbě či zhoršování vrásek.

Z dlouhodobého hlediska, při neustálém používání, však bráníte "pohybu svalu", proto je na zvážení, zda chcete přijít o mimiku …

Botox je stále schválen, ale odborníci varují před možnými vedlejšími účinky spojenými s užíváním tohoto léku. Patří mezi ně bolesti hlavy, nevolnost, mžourání nebo dvojité vidění, svalová slabost a bolest obličeje. Botox také ovlivňuje účinek některých antibiotik a proto je důležité, abyste informovali svého lékaře, pokud užíváte nějaké jiné léky. Opakované použití toxinu může způsobit trvalé řídnutí svalu.

Když se jednou Botox dostane do těla, setrvá tam přibližně čtyři měsíce. Pak se rozplyne a ošetření třeba opakovat ...

Když protein přestane působit na neuromuskulární spojení, rozloží se na neškodné sloučeniny (aminokyseliny) a buď se "zrecykluje" při použití v jiných proteinech nebo se vyloučí za pomoci ledvin. Čím je sval větší, tím rychleji se navrátí jeho hybnost. Stejně, čím je sval menší, tím déle bude účinek Botoxu přetrvávat.

Botox není používán pouze pro kosmetické účely, dokáže léčit množství zdravotních problémů ...

Díky schopnosti Botoxu vytvořit biologickou blokádu, používá se na ošetření migrén, svalových problémů a některých střevních poruch. Dokáže léčit svalovou ztuhlost, svalové křeče, hyperaktivní močový měchýř či ztrátu kontroly nad měchýřem. Také dokáže zabránit nadměrnému pocení. Botox blokuje žlázy stejně jako blokuje nervy ve svalech. Nemůžete však očekávat, že se přestanete potit úplně. Někde se potit prostě musíte. Navíc v těchto oblastech účinkuje Botox mnohem déle, protože potní žlázy jsou mnohem menší než ošetřované svaly.

Pokud jde o bolesti hlavy, působení proti migrénám bylo objeveno vlastně náhodně. Pacienti, kteří si nechali odstranit vrásky a trpěli migrénami, uváděli po aplikaci úlevu od bolestí hlavy. Botox totiž snižuje vnímání bolesti a uvolňuje svaly, co dělá lidi trpící migrénami méně citlivými na spouštěče migrény.

Možnosti využití Botoxu narůstají ...

V některých případech lékaři používají Botox i na další problémy. Jde například o problémy s prostatou, šilhání (strabismus), mozkovou obrnu. Podle některých lékařů je to údajně lék 21. století. Cosi jako penicilin v polovině dvacátého století.

Čtěte dál
Využití botoxu
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy