Domů / / Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová

Poslední úprava 26.06.2023
Sdílet článek

Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová (HA), známá také jako hyaluronan nebo hyaluronát, je sacharid, konkrétněji mukopolysacharid, vyskytující se přirozeně v lidském těle. Její řetězec může sestávat z několika tisíců cukrů (uhlohydrátů). Pokud není navázána na jiné molekuly, váže se na vodu a mění ji na tuhou viskózní hmotu podobnou želatině. Tento viskózní gel je jednou z nejzkoumanějších látek dnešní medicíny. Proběhly tisíce testů a pokusů, hlavně na poli ortopedie a oční chirurgie. Její funkce v těle je, mimo jiné, vázat vodu a lubrikovat pohyblivé části těla, jako jsou klouby a svaly. Díky její konzistenci a prospěšnosti pro tkáně je přidávána do produktů péče o pokožku, jako vynikající hydratační složka. Protože je HA jednou z najhydrofilnejších (vodomilných) molekul v přírodě, se spoustou přínosů pro lidské tělo, lze ji popsat jako "přírodní zvlhčovač".

Význam HA

Kyselina hyaluronová pomáhá při distribuci živin do buněk, které nedisponují přísunem krve. Příkladem takových buněk je chrupavka. Přítomnost HA v těchto buňkách udržuje mazání kloubů a umožňuje zadržování vody pro jiné tkáně. Pokud si naše klouby udrží dostatečné množství vody, je méně pravděpodobné, že budou křehké a slabé. HA také pomáhá při obnově kůže tím, že udržuje její elastin a kolagen, což podporuje zdravý vzhled. Kromě toho, HA odnáší z buněk odpad a řídí jejich pohyb. To má za následek aktivaci našich bílých krvinek, což aktivuje náš imunitní systém, který úspěšně sníží množství a bude bojovat proti nechtěným bakteriím.

Přínosy kyseliny hyaluronové pro tělo

Pokud přirovnáme klouby lidského těla k motoru automobilu, kloubní tekutina v těle představuje olej v motoru. Olej v autě měníme v pravidelných intervalech, protože se teplem a třením viskozita oleje snižuje. Olej se stává řidším a nedokáže natolik chránit kovový povrch od nadměrného opotřebení. Kyselina hyaluronová prospívá našim kloubům stejným způsobem. Jak stárneme, viskozita kloubní tekutiny se snižuje. HA pomáhá udržovat normální "odpružení" kloubů.

Jaká je chemická struktura kyseliny hyaluronové?

Tvoří se přirozeně v lidském těle a chemicky je klasifikována jako glykosaminoglykan. V těle se vždy vyskytuje jako dlouhá molekula s velkou molekulovou hmotností. Molekula je vybudována z opakujících se sekvencí dvou modifikovaných jednoduchých cukrů. Jedním je kyselina glukuronová a druhým N-acetylglukosamin. Obě tyto složky jsou negativně nabité a když se spojí, začnou produkovat mimořádně dlouhou nataženou molekulu (s velkou molekulovou hmotností). Molekuly HA, které jsou dlouhé a velké, vytvářejí vysoký viskozitní (lubrikační) efekt, který odolává kompresi a umožňuje kloubům a pokožce unést hmotnost.

Kdy byla kyselina hyaluronová objevena?

HA byla poprvé komerčně využita v roce 1942, kdy byla patentována k použití jako náhrada vaječného bílku v pekařských produktech. Její objevení bylo velmi unikátní. Do té doby nebyla objevena žádná jiná molekula s takovými jedinečnými vlastnostmi pro lidské tělo.

Kde se kyselina hyaluronová v těle nachází?

Kyselina hyaluronová se přirozeně nachází téměř v každé buňce v těle, přičemž v konkrétních částech těla se vyskytuje ve vysokých koncentracích. V každé části těla plní několik funkcí. Naneštěstí, poločas rozpadu HA (doba, po kterou se molekula rozpadne a tělo ji vyloučí) je méně než tři dny a v pokožce dokonce pravděpodobně pouze jeden den. To je důvod, proč tělo musí zásoby HA neustále doplňovat. Níže jsou uvedeny některé oblasti lidského těla, kde je přítomna a pro anatomické funkce rozhodující.

Kyselina hyaluronová v kostech a chrupavkách

Kyselina hyaluronová se nachází ve všech kostních a chrupavčitých strukturách po celém těle. Obě tyto struktury poskytují pružnou a odolnou pevnost struktuře lidského těla. HA se nachází v různých formách chrupavek, ale zejména v chrupavce hyalinní. Je snadné si domyslet, že hyalín je zkratka pro kyselinu hyaluronovou. Hyalinní chrupavka pokrývá ukončení dlouhých kostí v místech, kde se nachází kloub (ohyb) a má na kosti tlumící vliv. Hyalinní chrupavka se nazývá také "kloubní chrupavka", a to kvůli její odolnosti vůči opotřebení. Hyalinní chrupavka také podpírá špičku nosu, připojuje žebra k hrudní kosti a tvoří většinu hrtanu a podpůrné chrupavky průdušnice a bronchiální trubice v plicích.

Kyselina hyaluronová v synoviální tekutině

Naše klouby (lokty a kolena) jsou obklopeny membránou zvanou synoviální membrána, která vytváří pouzdro kolem konců dvou artikulujících kostí. Tato membrána vylučuje tekutinu zvanou synoviální tekutina. Synoviální tekutina je mazlavá tekutina s konzistencí podobnou motorovému oleji. Má mnoho funkcí, ale nejdůležitější pro klouby jsou její elastické a nárazy tlumící vlastnosti. Druhým nejdůležitějším úkolem je přenos živin k chrupavkám a odstraňování odpadu z kloubního pouzdra.

Kyselina hyaluronová ve šlachách a vazech (vazivových tkáních)

Pojivová tkáň se nachází všude v těle. Dělá víc, než jen spojuje části těla. Má mnoho forem a funkcí. Její hlavní funkce zahrnují spojování, podporu, ochranu a izolaci. Jedním z příkladů pojivové tkáně je šněrovitá struktura, která připojuje svaly ke kosti (šlachy) a kost na kost (vazy). Ve všech pojivových tkáních se nacházejí tři strukturální prvky. Jsou to základní složka (kyselina hyaluronová), elastická vlákna (kolagen a elastin) a základní typ buněk. Zatímco všechny ostatní primární tkáně v těle jsou složeny hlavně ze živých buněk, pojivové tkáně jsou vytvořeny převážně z neživé základní hmoty, kyseliny hyaluronové, která odděluje a obaluje živé buňky pojivové tkáně. Tato schopnost oddělit a "vypolstrovať" buňky umožňuje tkáni unést váhu, odolat velkému napětí a snést opotřebení v rozsahu, v jakém by to žádná jiná tělesná tkáň nedokázala. Toto vše je možné díky přítomnosti HA a její schopnosti utvořit základní želatinovou hmotu.

Kyselina hyaluronová v tkáních vlasové pokožky a vlasových folikulů

Z hlediska struktury je vlasová pokožka identická s kožním tkání celého těla až na to, že obsahuje ještě přibližně sto tisíc vlasových folikulů, z nichž vyrůstají vlasy. Vlasy a vlasové folikuly jsou vlastně deriváty kožní tkáně. Existují dvě zvláštní kožní vrstvy. Jedna je epidermis (vnější vrstva), která tvoří ochranný štít těla. A druhá, dermální vrstva (hluboká vrstva), která tvoří převážnou část kůže a je i tam, kde se nacházejí vlasové folikuly. Tato dermální vrstva sestává ze pojivové tkáně. Toto pojivovou tkáň, které má charakter želatinové tekutiny, podporuje, vyživuje a hydratuje hluboké vrstvy vlasové pokožky. Výsledkem jsou pak zdravé, lesklé vlasy a hydratovaná vlasová pokožka. A znovu, všechno toto je možné díky přítomnosti HA ve vlasové pokožce.

Kyselina hyaluronová ve rtech

Rty sestávají z kosterního svalstva, které je pokryto kožní tkání. Dermální vrstva rtů je vytvořena primárně ze pojivové tkáně a její složky, kyseliny hyaluronové a kolagenu. Tyto rtům dodávají strukturu (tvar) a plnost. HA po navázání na vodu vytváří želatinovitou tekutinu, která hydratuje okolní tkáně a dodává kolagenu (který je odpovědný za pevnou, napnutou pokožku) živiny a udržuje ho ve zdravém stavu. Výsledkem jsou zdravé, správně hydratované a plné rty, které jsou dobře chráněny před vlivy životního prostředí.

Kyselina hyaluronová v očích

Kyselina hyaluronová je velmi koncentrovaná uvnitř očních bulev. Tekutina uvnitř oka, nazývaná sklivec, sestává téměř kompletně z kyseliny hyaluronové. HA dodává tekutině v oku viskózní vlastnosti podobné gelu. Tento gel působí jako tlumič nárazů pro oko a zároveň se přes něj dostávají do oka výživné látky. Při ošetření oka, kdy je třeba zachovat tvar oka během chirurgického zákroku, se HA vpichuje přímo do oka. Odborníci tvrdí, že v páté dekádě života oči přestávají produkovat tak potřebnou kyselinu hyaluronovou a z toho pak plynou různé oční problémy.

Kyselina hyaluronová v dásních

Dásně (gingiva) jsou vytvořeny z husté vláknité pojivové tkáně (vazů), která přichytává zuby k alveolární (čelistní) kosti. A opět, pojivová tkáň je vytvořena z vláknité tkáně obklopené kyselinou hyaluronovou (extracelulární hmota). Bez přítomnosti HA zůstane tkáň dásní nezdravá. Pokud se tam ale nachází, pomáhá podporovat tahovou pevnost vaziva, které zajišťuje zuby na svém místě, a to poskytnutím hydratace a výživy. Výsledkem jsou zdravé dásně.

ECM (extracelulární matrix)

Extracelulární matrix, nebo mezibuněčná hmota (ECM) je želatínovitá tekutina, která obklopuje téměř každou živou buňku a je pro život podstatná. Dává tělu strukturu a oporu a bez ní bychom byli jen miliardou buněk bez tvaru nebo funkce. Je to v podstatě malta mezi cihlami. Pokožka, kosti, chrupavky, šlachy a vazy jsou příklady, kde se ECM v těle nachází. ECM sestává z materiálu (z vláknitých prvků) nazývaného elastin a kolagen, který je obklopen želatínovitou hmotou (kyselina hyaluronová). Role HA v ECM je pomáhat elastickým vláknům v těle, aby nedošlo k jejich přepnutí a vysušení. Vlastně se neustále koupou v této výživné želatinové hmotě založené na vodní bázi. Slouží zároveň jako vynikající médium, kterým se přenášejí živiny a odpad do a z těchto buněčných struktur. Tato tekutina by neexistovala, kdyby molekuly HA nebyly schopny navázat na sebe vodu, a to až tisíc násobek své hmotnosti.

Kyselina hyaluronová v pokožce

Pokožka je největším orgánem v těle, tvoří přibližně 15% hmotnosti těla. Okolo 50% kyseliny hyaluronové se v našem těle nachází v pokožce. HA a kolagen jsou životně důležité pro udržování vrstev a struktury pokožky. Je to právě kolagen, který dodává pokožce její pevnost. No HA vyživuje a hydratuje kolagen. Představte si kolagen jako elastická vlákna, které dostávají pokožku zpět do původního tvaru po tom, jak se některým směrem natáhne. Kolagen je jako gumový pás, ale představte si, že ho natáhnete milion krát, tak jak to děláme s naší pokožkou. A navíc bez jakékoliv hydratace. Gumový pás se roztáhne a zůstane vytahaný, vysušený a s největší pravděpodobností se přetrhne. Stejným způsobem reaguje kolagen v naší pokožce, která nezíská potřebné zvlhčení. Teď si představte tentýž gumový pás, který natáhnete milion krát, ale celou dobu bude ve vodě. Šance, že se gumový pás vysuší a přetrhne, jsou minimální. Představte si kyselinu hyaluronovou jako vodu, která udržuje kolagen vlhký a elastický. Kolagen je neustále obklopen a vyživován želatínovitou hmotou HA. Mladá pleť je hladká a velmi elastická, protože obsahuje vysokou koncentraci kyseliny hyaluronové, která pokožce pomáhá zůstat ve formě. Jak stárneme, tělo ztrácí svou schopnost udržet její stejnou koncentraci v pokožce. S klesajícími hladinami HA v pokožce se snižuje i schopnost pokožky udržet si vodu. Výsledek, pleť se stává suchou a ztrácí schopnost hydratace. Kyselina hyaluronová funguje jako prostorová výplň, protože váže vodu a tím udržuje pokožku bez vrásek.

Kyselina hyaluronová Průměrné hodnocení: 3.3 (3 hodnocení­)

Související témata

Blízke témy