Domů / / Spálení od slunce - vše, co o...

Spálení od slunce - vše, co o něm potřebujete vědět

Poslední úprava 31.05.2023
Sdílet článek

Stává se to mnohým z nás. Strávili jste venku krásný den, ale domů jste přišli s nemilým suvenýrem - spálením od slunce. Někteří lidé toto spálení snášejí velmi špatně, mohou se objevit bodavé puchýřky a šupinatá pokožka. Je to spálení od slunce, kdy má kůže nepěknou růžovou až červenou barvu a neuvěřitelně svědí a bolí při každém dotyku. Objevuje se obvykle už večer (spálení se ukáže obvykle od 24 do 72 hodin po pobytu na slunci) a přetrvává i několik dní.

Příznaky spálení od slunce

Příznaky spálení od slunce přesahují typické opálení. Spálená kůže se může objevit kdykoliv od 24 do 72 hodin po pobytu na slunci. Mnozí lidé se spálí na ramenou a na zádech, pravděpodobně proto, že jsou velmi vystavovány slunci. Navíc nedostává se jim dostatečná ochrana SPF. A to může vést ke spálení pokožky. Zkuste prostě někoho požádat, aby vám tyto těžko dosažitelná místa pomohl natřít.

Svědění nebo olupování kůže není po přílišném slunění nic neobvyklého. Toto svědění, až bolavé bodání však bývá horší, někdy až extrémně bolestivé. Někteří lidé popisují toto svědění a bolest jako něco hluboké, pulzující a obtížně léčitelné. Jiní mají pocit, jako by jim na postižené kůži neustále pochodovali mravenci a štípaly je.

Co způsobuje tuto bodavou bolest?

Není známo, proč k tomuto stavu dochází a kdo by mohl mít predispozice. Nic neindikuje to, že by lidé, kteří se výrazně spálili, měli mít takový problém po každém opalování. Samozřejmé a zřejmé je, že předchůdcem spálení kůže je čas strávený na slunci.

Rizikové faktory, které je třeba zvážit

Ačkoli není jasné, které faktory přispívají k spálené kůži, odborníci identifikovali rizikové faktory poškození kůže související se sluncem.

Lidé se světlejší pokožkou a lidé, kteří byli na slunci netradičně dlouho, jsou mnohem náchylnější k tomu, že skončí s červenou kůží po dni u bazénu. Lidé s tmavší kůží mají více melaninu, který pomáhá vyblokovat většinu škodlivých aspektů UV paprsků.

Lidé, kteří tráví mnoho času v horách, mohou mít hůře spálenou kůži. Ve vyšších nadmořských výškách jsou sluneční paprsky totiž mnohem intenzivněji.

Diagnostika spálení od slunce

Většina lidí s tímto stavem se diagnostikuje samo. Hodně z toho, co bylo o této svědivosti popsáno, pochází z různých informací a fór na internetu. Ačkoli to může být velmi nepříjemné, spálení od slunce není život ohrožující stav a lze jej léčit doma.

Pokud by se vaše symptomy zhoršovaly nebo přetrvávaly příliš dlouhou dobu, měli byste se obrátit na lékaře.

Jak léčit spálení od slunce

Ačkoli to může vypadat, že proti ohni bojujete ohněm, někteří lidé udávají, že se jim ulevilo, když si dali teplou sprchu. Pokud tuto metodu vyzkoušíte, dejte pozor na to, abyste si nepustili příliš horkou vodu a pokožku nespálili ještě více.

I o oleji z máty se říká, že pomáhá. Vyzkoušet můžete i koupel s ovesnými vločkami. Často je doporučují na zmírnění svědění spojeného s neštovicemi. Některým lidem se uleví, když si na postižené místo dají jedlou sodu. Jiní tvrdí, že soda nepomáhá.

Škrábání může bolest pouze zhoršit. Proto se snažte tomuto nutkání odolat. Můžete zkusit aloe vera gel nebo mast. Aloe však nemusí zabrat u každého. V lékárně si také můžete koupit lokální masti. Hledejte takové, které obsahují 1% hydrokortizonový krém nebo 10% krém s benzokainem. Vyhnout byste se měli tělovým mlékům nebo krémům s obsahem kyseliny salicylové.

Pokud se vydáte k lékaři, může vám předepsat silný lék proti pocitu svědění a pálení.

Nepohodlí je v krátkodobém horizontu běžné. Svědivý pocit je často popisován jakoby vbíhal až hluboko pod kůži a těžko se tiší. Projeví se přibližně 48 hodin po vystavení se slunci a trvá přibližně stejně dlouho.

Znamená to, že spálení od slunce ustoupí a s ním zmizí i svědění a bodání. Když je pleť znovu ve formě, měli byste být velmi opatrný, pokud budete déle na slunci. Tedy, zahalit si tělo oděvem, sedět pod slunečníkem nebo deštníkem, natřít se opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem. Tento nanášet každých 80 minut nanovo. Takto byste měli zabránit, abyste spálili znovu.

Je důležité nezapomínat na jakékoli změny na kůži a obrátit se na lékaře, pokud si všimnete nějaké změny barvy nebo struktury znamének či kůže samotné. Pokud se zvyknete spálit, měla by být každoroční kontrola u dermatologa samozřejmostí. Protože opakované závažné spálení kůže a neustálý pobyt na slunci zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže.

Jak zabránit závažnému spálení od slunce

Nejlepší způsob, jak zajistit, abyste už znovu nespálili, je dodržování zásad pobytu na slunci. Třeba dávat pozor, hlavně pokud jste venku déle. Teorie není podložena důkazy, ale údajně lidé, kteří se snadno spálí, na to mají určité genetické predispozice.

Lidé se světlejší pletí jsou také náchylnější ke spálení od slunce. Ujistěte se, že víte správně odhadnout, kolik slunečního záření dokážete bez problémů tolerovat. Na každý pád byste měli používat opalovací krém se širokospektrální ochranou proti UVA a UVB paprskům.

Spálení od slunce - vše, co o něm potřebujete vědět Průměrné hodnocení: 3.5 (4 hodnocení­)

Čtěte víc