Domů / / / Nespavost a pocení

Nespavost a pocení

Poslední úprava 13.12.2022
Sdílet článek

Fakta o nočním pocení

Noční pocení je běžnýpříznak, který lze přiřadit k vícerým úplně odlišným příčinám. Častou příčinou pro nespavost a pocení je u žen menopauza. Méně běžnou příčinou jsou různé infekce a druhy rakoviny. Návaly horka, noční pocení a další příznaky spojované s menopauzou se mohou objevit už léta před samotnou změnou v ženském cyklu. Léčba pocení se zaměřuje na základní problém. Užití určitých léků, hormonální poruchy, neurologické problémy a hypoglykémie (nízký krevní tlak) jsou dalšími možnými příčinami nespavosti a nočního pocení.

Co je noční pocení?

Lékaři se často setkávají se stížnostmi pacientů týkajícími se nočního pocení. Noční pocení znamená stav nadměrného pocení, ke kterému dochází během noci. Nicméně, pokud je ve vaší ložnici nezvykle teplo nebo používáte příliš hrubé přikrývky, můžete se začít potit během spánku. To je zcela běžný jev. Aby bylo možné odlišit nočnípocení, které vzniká kvůli zdravotnímu problému od pocení, které vyplývá z přílišného tepla v místnosti, mají lékaři určité pomůcky. Podle lékařů jde o skutečné noční pocení tehdy, pokud se u člověka objeví závažné návaly horka, člověk doslova propotil pyžamo i prostěradlo, ale tento stav nesouvisí s přehřátým prostředím.

Nadměrné noční pocení je vcelku běžná záležitost. Je však třeba poznamenat, že návaly horka (horko a zarudnutí obličeje a trupu) se dají od pravého nočního pocení někdy jen těžko odlišit.

Jaké jsou příčiny pro nespavost a pocení u žen, mužů a dětí?

Nespavost a pocení má mnoho různých příčin. Aby se dalo určit, co noční pocení a s tím spojenou nespavost u pacienta způsobuje, musí lékař znát jeho celkovou anamnézu a provést testy. Následně se může rozhodnout, zda se za pocením skrývá nějaký zdravotní problém.

Jaké jsou příznaky nočního pocení?

V závislosti na základní příčině nočního pocení se objevují i další související příznaky. Například:

  • při některých infekcích a formách rakoviny se spolu s nočním pocením objevuje i horečka,
  • v případě výskytu horečky se může přidružit i třes a pocení,
  • spolu s rakovinou (například lymfom) může dojít také k nevysvětlitelnému úbytku na váze,
  • noční pocení vyvolané menopauzou (přechodem u žen) se objevuje spolu s dalšími příznaky menopauzy, jako je vaginální suchost, denní návaly horka a změny nálady,
  • nespavost a pocení, které jsou vedlejším účinkem užívání léků, mohou být spojeny i s dalšími vedlejšími účinky v závislosti na konkrétním léku,
  • stav, kdy dochází k celkovému zvýšenému pocení (na rozdíl od čistě nočního pocení), se projevuje i během denních hodin.

Menopauza

Návaly horka, které souvisejí s přechodem u žen, se mohou objevit i v noci, takže způsobují pocení. Je to velmi běžná příčina nočního pocení u žen v perimenopauze. Je třeba si uvědomit, že návaly horka a další příznaky perimenopauzy mohou předcházet skutečnou menopauzu (tedy zastavení menstruace) již několik let dopředu.

Idiopatická hyperhidróza

Idiopatická hyperhidróza je stav, kdy tělo už chronicky produkuje nadměrné množství potu a to bez identifikovatelné medicínské příčiny.

Infekce

Běžně je nejčastěji s nočním pocením spojována tuberkulóza. Pocení během noci však mohou vyvolat i bakteriální infekce, jako například:

  • endokarditida (zánět srdečních chlopní),
  • osteomyelitida (zánět kostí v důsledku infekce),
  • abscesy (například vředy, slepé střevo, mandle, perianální absces, peritonzilární absces, divertikulitida),
  • AIDS (HIV).

Rakovina

Nespavost a pocení jsou ranými příznaky některých druhů rakoviny. Nejběžnějším typem rakoviny spojovaným s nočním pocením je lymfom. Nicméně u lidí s nediagnostikovanou rakovinou se často objevují i další příznaky, například nevysvětlený úbytek hmotnosti a horečka.

Antidepresiva

Také užívání některých léků může způsobit noční pocení spojené s nespavostí. V případech bez dalších fyzických příznaků nebo symptomů souvisejících s tumorem nebo infekcí, lékaři často určí jako příčinu nočního pocení právě užívání léků.

Antidepresiva jsou velmi častým typem léků, které způsobují noční pocení. Všechny druhy antidepresiv obsahují tricyklická antidepresiva, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. A také novější agenty, venlafaxin a bupropion, mohou vyvolat jako nežádoucí vedlejší účinek pocení během noci. Tento stav se objevuje u 8% až 22% osob užívajících léky na deprese. S nočním pocením se však pojí i jiné psychiatrické léky.

Další léky

Léky na snížení teploty (antipyretika) jako je acylpyrin a acetaminofen mohou také někdy způsobit pocení. Jiné typy léků mohou vyvolat návaly horka (zarudnutí pokožky, obvykle na tvářích a krku). Tyto stavy, jak již bylo zmíněno výše, si lze snadno splést s nočním pocením. Takové návaly horka mohou mít na svědomí následující léky:

  • niacin užíván ve vyšších dávkách, používaný na poruchy lipidů,
  • tamoxifen,
  • hydralazin,
  • nitroglycerin,
  • sildenafil (Viagra).

Stejně mnohé jiné léky, které nejsou zmíněny výše, mohou by spojovány s návaly horka nebo nočním pocením. Můžeme sem zařadit kortizon, prednison a prednisolon.

Hypoglykémie

Někdy může pocení způsobit i nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie). Lidé s cukrovkou, kteří si píchají inzulín nebo užívají orálně antidiabetické léky, mohou v noci zažít hypoglykémii a ta je spojena s pocením.

Hormonální nerovnováha

Pocení nebo návaly horka se objevují při mnoha hormonálních problémech, včetně feochromocytomu (jde o druh nádoru nadledvin, kdy dochází k nadměrné produkci hormonů známých jako katecholaminy), karcinoidního syndromu (jedná se o nadprodukci některých hormonů způsobenou nádory na plicích nebo v gastrointestinálním traktu) a hypertyreózy (což jsou nadměrné hladiny hormonů štítné žlázy).

Neurologické zdravotní problémy

Není to sice běžné, ale nadměrné pocení může být způsobeno i neurologickými problémy, které mohou vyústit až do nočního pocení. Nespavost a pocení mohou mít na svědomí:

  • autonomní dysreflexie,
  • posttraumatická syringomyelie,
  • mozková mrtvice,
  • autonomní neuropatie.

Kteří odborní lékaři léčí noční pocení?

Noční pocení se obvykle řeší u internisty či gynekologa. Pokud jsou zdravotní problémy již příliš specifické, můžete se obrátit na endokrinologa, neurologa, odborníka na infekční choroby či onkologa.

Léčba nočního pocení

Léčba nočního pocení závisí na primární příčině pocení.

Obecně lze říci, že je noční pocení pouze neškodnou nepříjemností. Někdy se však přidruží příznaky nějakého skrytého zdravotního problému. Lidé s nevysvětlitelným nočním pocením by proto určitě měli vyhledat lékařskou pomoc.

Čtěte dál
Příčiny nespavosti
Nespavost a pocení Průměrné hodnocení: 4 (2 hodnocení­)

Čtěte víc