Domů / / Kolagén

Kolagén

Poslední úprava 22.12.2021
Sdílet článek

Kolagen je nejhojněji se vyskytující protein v lidském těle. Je považován za hmotu, která drží tělo pohromadě. Najdeme ho v kostech, svalech, pokožce a šlachách.

Kolagen přirozeně hraje v těle důležitou úlohu, ale čím dál, tím častěji se využívá i v určitých oblastech medicíny. Rozklad kolagenu vyprodukovaného v těle může vést k řadě zdravotních problémů. Ovšem tento protein lze využívat i v jiných souvislostech jako pomůcku při "opravě" těla.

Nejčtenější za poslední den

Základní fakta o kolagenu

  • Přibližně 30% všech proteinů v lidském těle tvoří kolagen.
  • Kolagenová vlákna typu I jsou pevnější než ocel.
  • Kolagen se v rámci těla nejčastěji nachází v pokožce, kostech a pojivových tkáních.
  • Kolagen dodává pokožce její pevnost a elasticitu, je také zodpovědný za nahrazování odumřelých pleťových buněk.
  • Tvorba kolagenu obvykle začíná klesat po dosažení čtyřicítky.
  • Kolagen v medicínských produktech může být derivován z lidských zdrojů, z hovězího dobytka, prasat nebo z ovcí.
  • Kolagenové obvazy přitahují nové kožní buňky k poraněným místům.
  • Kosmetické produkty jako revitalizační mléka uvádějí, že dokáží zvýšit hladiny kolagenu. No není to tak, protože kolagenové molekuly jsou příliš dlouhé na to, aby mohly být absorbovány přes pokožku.
  • Tvorba kolagenu může být stimulována použitím laserové terapie.
  • Mezi kontrolovatelné faktory, které ničí tvorbu kolagenu, patří sluneční záření, kouření a velká konzumace cukru.

Co je to kolagen?

Kolagen je tvrdý, nerozpustný a vláknitý protein, který tvoří třetinu proteinů v lidském těle. V případě většiny kolagenů jsou molekuly propojeny a tvoří velmi podobné dlouhá tenká vlákna.

Kolagen utváří seskupení geneticky rozdílných molekul, z níž každá má jedinečný řetězec tvořený trojitou spirálou (triple helix). Spirála sestává ze tří polypeptidových podjednotek známých jako alfa-řetězce. Každý řetězec obsahuje přibližně tisíc aminokyselin a obvykle tvoří aminokyselinovou sekvenci sestávající z glycinu, prolinu a hydroxyprolinu.

Existuje množství různých typů kolagenu, je jejich minimálně 16. Nicméně 80-90% kolagenů v těle patří k typu I, II a III. Kolageny v lidském těle jsou pevné a flexibilní. Kolagenová vlákna prvního typu jsou mimořádně pružné (schopné velkého tahu) a jsou pevnější než ocel.

Kolagen typu I

Vytváří 90% kůže, vlasů, nehtů, orgánů, kostí, vazů.

Kolagen typu II

Vztahuje se na chrupavky.

Kolagen typu III

Vztahuje se na vláknité proteiny v kostech, chrupavkách, dentinu (zubovině), šlachách a dalších pojivových tkáních.

Pro pokožku a krásu (například proti příznakům stárnutí) je za nejlepší považován kolagen typu I.

Kolagen a tělo

Kolagen se nejčastěji nachází v pokožce, kostech a v pojivových tkáních v těle. Poskytuje strukturální oporu, pevnost a určitý stupeň elasticity (v kombinaci s elastinem). Kolagen se konkrétně nachází v extracelulárním matrixu, což je komplikovaná spletitá síť makromolekul, která určuje fyzické vlastnosti tělesných tkání.

Ve střední vrstvě pokožky, dermis, pomáhá kolagen formovat vláknitou síť, na níž mohou růst nové buňky. Kolagen je potřebný i při nahrazování a obnovování odumřelých kožních buněk. Některé kolageny fungují jako ochranné obaly jemných orgánů v těle, jako jsou například ledviny.

Tak, jak postupem věku tvorba kolagenu klesá, pokožka ztrácí pružnost a stává se povislá, začínají se tvořit rýhy a vrásky a oslabují se chrupavky v kloubech.

Kolagen je vylučován různými buňkami, ale primárně buňkami pojivové tkáně. Tělo neustále vytváří kolagen, útlum nastává přibližně ve věku 40 let. Pak množství kolagenu začíná klesat, rapidní pokles nastává ve věku 60 let.

Medicínské využití

Kvůli jeho funkční různorodosti, faktu, že je resorbovatelný (vstřebatelný) a jeho výskyt v těle je přirozený, má kolagen různé medicínské možnosti využití a může být použit s různými medicínskými "součástkami". Lze ho vyformovat do kompaktních těles nebo mřížkovitého gélu. Z klinického hlediska je tedy univerzální. Kolagen, který se využívá v medicíně, může pocházet z lidských zdrojů, z hovězího dobytka, prasat nebo z ovcí.

Výplně pokožky

Kolagenové injekce dokáží vylepšit kontury pokožky a vyplnit promáčknutí. Kolagen může být využíván pro kosmetické účely na odstranění různých nežádoucích linií a vrásek z obličeje. Stejně na odstranění jizev (včetně akné), pokud jizvy nemají ostré okraje.

Kolagenové výplně mohou pocházet z lidských zdrojů nebo skotu. Použití injekčního kolagenu může být zakázáno u pacientů s různými alergiemi. Před použitím hovězího kolagenu je třeba provést kožní testy.

Kolagen se využívá na vyplňování relativně povrchových defektů. Rozsáhlejší problémy jsou obvykle vyplňovány látkami jako tuk, silikon, nebo implantáty.

Obvazy na rány

V rámci hojení ran dokáže kolagen přitáhnout nové kožní buňky směrem k ráně, podporuje hojení a poskytuje platformu pro růst nových tkání. Kolagenové obvazy jsou proto využívány při hojení určitých typů poranění, včetně:

  • chronických, nehojících se ran,
  • exsudujúcich ran,
  • granulačních nebo nekrotických ran,
  • částečných nebo hlubokých ran,
  • popálenin druhého stupně,
  • oblastí dárcovství kůže a kožních štěpů.

Kolagenové obvazy se nedoporučují pro použití při popáleninách třetího stupně, při ranách pokrytých suchou krustou nebo u pacientů, kteří mohou být citliví na hovězí produkty.

Řízená regenerace tkání

Membrány na bázi kolagenu se využívaly v periodontální a implantátové terapii na podporu růstu specifického typu buněk. V orální chirurgii lze využít bariéry, aby rychle rostoucí buňky dásňového epitelu nepřestoupily k ráně na zubu. Tím se vytvoří a uchrání prostor pro zubní buňky, které se mohou regenerovat.

Kromě schopnosti kolagenu léčit, je ve výše uvedeném případě léčby výhodou použití kolagenových membrán i fakt, že jsou vstřebatelné, takže není nutný druhý chirurgický zásah na odstranění této bariéry.

Cévní protézy

Štěpy kolagenových vláken od dárců se využívaly při regeneraci periferního nervu a cévních protézách a také při rekonstrukci artérií. Některé protézy se prokázaly jako trombogenní, způsobovaly srážení krve, ale zároveň byly kompatibilní s tělem hostitele.

Léčba osteoartritidy

Kolagenové doplňky nebo přípravky mohou být přínosné při léčbě osteoartritidy. V řadě testů se prokázalo, že dokáží do určité míry snížit bolest. V jiných testech však nebyly zjištěny žádné další přínosy při použití kolagenových doplňků a přípravků.

Revitalizace pokožky?

Existuje mnoho produktů, včetně krémů a prášků, s obsahem kolagenu, které tvrdí, že dokáží revitalizovat pokožku. Přestože mohou být propagovány a prodávány jako přípravky, díky kterým ve vašem těle stoupnou hladiny kolagenu, jsou kolagenové molekuly příliš velké na to, aby bylo možné absorbovat je přes pokožku.

Tyto produkty mohou dobře fungovat, a ve většině případů i fungují, jako hydratační přípravky. No neposílí pokožku tím, že by v ní díky nim stoupla hladina kolagenu. Navíc, takové volně prodejné léčebné doplňky nejsou klasifikovány jako léky, a proto není požadována žádná certifikace a odborné přezkoušení, které by dokázaly jejich údajnou efektivitu.

Zdroje kolagenu

Kolagen určený ke konzumaci lze získat z následujících zdrojů:

Rybí kolagen (mořský)

  • Plusy: kolagenové peptidy z ryb se považují za nejlepší, pokud jde o zvyšování množství celkového kolagenu (kolagen typu I) a zlepšení kvality kůže, vlasů, nehtů a kostí.
  • Minusy: kolagenové peptidy z ryb stojí obvykle více než jiné zdroje kolagenu.

Hovězí kolagen (bovinní)

  • Plusy: hovězí kolagenové peptidy jsou obvykle levnější a obsahuje jich široké spektrum kolagenových výživových doplňků na trhu. Je to kvůli vysoké dostupnosti hovězího materiálu.
  • Minusy: není považován za natolik účinný jako rybí kolagen, jehož peptidy dokážou navýšit celkové hladiny kolagenu v těle.

Vepřový kolagen

  • Plusy: tak jako bovinní produkty, jsou i prasečí kolagenové peptidy levnější. Jsou využívány v mnoha kolagenových výživových doplňcích dostupných na trhu, protože je materiál na prasečí kolagen snadno dostupný.
  • Minusy: není považován za natolik účinný jako rybí kolagen, pokud jde o zvyšování hladin kolagenu v těle.

Drůbeží kolagen (kuřecí)

  • Plusy: kuřecí kolagenové peptidy jsou známé jako nejúčinnější pro podporu chrupavek v těle. Z tohoto důvodu jsou kolagenové výživové doplňky s kolagenem typu 2 derivované z kuřat.
  • Minusy: nepovažuje se za účinný při zvyšování celkové hladiny kolagenu v těle nebo jako přísada v kosmetických produktech a produktech péče o pleť.

Zvýšení tvorby kolagenu

Růst kolagenu, elastinu a melaninu může být stimulován laserovou terapií, zahrnující intenzivní vlnovou délku světla. Tato metoda může být využívána při ošetřování strií.

Kolagen, tak jako všechny proteiny, je vytvořen z aminokyselin. Je devět aminokyselin, které jsou pro tvorbu kolagenu nezbytné a je třeba získat je ze stravy. V hojném množství se nacházejí v živočišných produktech, jako je sýr, vejce, ryby, mléko a drůbež.

Další živiny, které mohou podpořit tvorbu kolagenu:

  • prolin: nachází se ve vaječných bílcích, v mase, sýru, sóji a zelí,
  • antokyanidiny: nacházejí se v ostružinách, borůvkách, třešních a malinách,
  • vitamin C: nachází se v pomerančích, jahodách, paprice a brokolici,
  • měď: lze ji nalézt v korýších, ořechách, červeném mase av některé pitné vodě.

Co ničí kolagen?

Je množství faktorů, které mohou zdecimovat hladiny kolagenu nacházejícího se v těle. Pokud se budete následujícím věcem vyhýbat, můžete si uchovat zdravou pleť déle:

  • Konzumace velkého množství cukru: jídelníček s množstvím cukru zvyšuje míru glykace, procesu, během něhož se cukr z krve váže na proteiny, aby vytvořil nové molekuly zvané pozdní produkty glykace (AGE). AGE ničí přilehlé proteiny a může způsobit to, že kolagen zůstane vysušený, křehký a oslabený.
  • Kouření: mnoho chemických látek nacházejících se v tabákovém kouři ničí jak kolagen, tak i elastin v pokožce. Nikotin také zužuje cévy ve vnějších vrstvách kůže, což je pro zdraví pokožky stejně špatné.
  • Sluneční záření: ultrafialové paprsky v slunečním světle urychlují rozpad kolagenu, ničí kolagenová vlákna a způsobují hromadění abnormálního elastinu. Abnormální elastin vede k tvorbě enzymu, který také dokáže rozkládat kolagen. Tento proces může vést až k vytvoření jizev způsobených sluncem.
  • Autoimunitní poruchy: některé autoimunitní poruchy způsobují, že se protilátky zaměří na kolagen. Mutace genů zodpovědných za kódování kolagenových alfa řetězců mohou ovlivnit extracelulární matrix, což vede ke snížení množství vylučovaného kolagenu, případně k sekreci nefunkčního zmutovaného kolagenu.

Hladiny kolagenu se časem přirozeně vyčerpají a neexistuje způsob, jak tomu zabránit. Pokud však přijmeme preventivní opatření, je možné hladiny kolagenu ochránit a udržet kůži, kosti, svaly a klouby déle zdravé.

Kolagén Průměrné hodnocení: 5 (2 hodnocení­)

Doporučené produkty

  • Kolagen v tabletách CollageniQ

    Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

Blízke témy