Domů / / Folikulární keratóza - keratos...

Folikulární keratóza - keratosis pilaris: příčiny, příznaky, diagnóza a léčba

Poslední úprava 04.11.2021
Sdílet článek

Folikulární keratóza, latinsky keratosis pilaris, je běžné onemocnění kůže charakteristické výskytem malých, tvrdých, bílých nebo červených hrbolků na kůži. Jiný název pro toto onemocnění je i "krupice" nebo "kuřecí kůže", kvůli její podobnosti s drsnými hrbolky na kůži kuřete. Tyto malé hrbolky se objevují na pažích, stehnech, zádech a zadku. Méně často jsou vidět na předloktí, horní části zad a na obličeji.

Folikulární keratóza se přihodí každému z nás alespoň jednou v životě. Tento kožní problém se objevuje nejprve v dětství a své maximum dosahuje v období dospívání, hlavně během puberty.

Tento problém se začíná zlepšovat věkem dotyčné osoby a obvykle vymizí po třicítce. Takže folikulární keratóza je onemocnění adolescentů a jen zřídka ji vidět u dospělých. 50 až 80% adolescentů je postižených tímto kožním problémům. U dospělých je incidence 40 procent.

Folikulární keratózy se není třeba obávat, protože je to benigní (nezhoubné) onemocnění, které postižené osobě neublíží. Pokud si myslíte, že jde o přenosné onemocnění, je to jen mýtus. Folikulární keratóza se z osoby na osobu kontaktem nepřenáší.

Obvykle je toto onemocnění asymptomatické a netřeba ho léčit, pokud se hrbolky a pupínky nezapálí nebo nesvědí. Folikulární keratóza je sice neškodná, ale lidé ji považují za stigma, protože malé hrboly na těle někdy vypadají skutečně ošklivě a zvláštně. Proto ji samozřejmě lze z kosmetických důvodů léčit.

Normálně však léčba nutná není, zvláště, pokud zůstává onemocnění bezpříznakové. Jde o onemocnění, které se s přibývajícím věkem člověka vytrácí.

Folikulární keratóza se objevuje v následujících typech nebo variacích:

  • folikulární keratóza alba (keratosis pilaris alba) - na kůži se objevují drsné hrbolky, ale bez podráždění,
  • folikulární keratóza rubra (keratosis pilaris rubra) - na kůži se objevují načervenalé zanícené ranky,
  • folikulární keratóza rubra faceii (keratosis pilaris rubra faceii) - na tváři se objevují načervenalé hrbolky.

Jak folikulární keratóza vypadá?

Kožní onemocnění s vyrážkou se někdy tak podobají, že i pro lékaře je těžké rozlišit je. Totéž platí pro folikulární keratózu. Tento stav kůže lze snadno zaměnit s jinými podobnými kožními problémy, jako například ekzém, atopická dermatitida a především akné. Ovšem folikulární keratóza má své vlastní charakteristické rysy, které pomohou při jejím odlišení od jiných kožních onemocnění.

Nejvýznamnější a nejvýraznější rysy a příznaky folikulární keratózy:

  • Malé, tvrdé a špičaté hrbolky velikosti pískových zrnek nebo krupice, objevují se na pažích (horní části ramen), na stehnech a na hýždích.
  • Hroblčeky mají obvykle barvu kůže, mohou být ale také načervenalé a mohou se zapálit. Na rozdíl od aknózních puchýřků jsou hrbolky folikulární keratózy velké pouze 1-2 milimetry.
  • Typický kuřecí nebo husí vzhled kůže je silnou indikací folikulární keratózy.
  • Postižená pokožka připomíná na dotek smirkový papír.
  • Pokožka se stává suchou a drsnou. Suché počasí a zima onemocnění obvykle zhoršuje.
  • Hrbolky jsou obvykle bezbolestné, mohou ale začít svědit a bolet, pokud se kůže příliš vysuší.
  • Folikulární keratóza na tváři vytváří zarudlý vzhled pokožky obličeje.
  • Na postiženou oblast lze pozorovat změnu barvy pleti či "zdvojení" zabarvení pokožky.

Jaké jsou příčiny folikulární keratózy?

Pochopení příčiny onemocnění je stejně důležité jako jeho léčba. Pokud již jednou znáte příčinu určité nemoci nebo faktory, které mohou danou nákazu zhoršit, můžete být minimálně schopen vyhnout se spouštěči nebo faktorům, které ji vyvolají. Naneštěstí, folikulární keratóza patří mezi nejméně prostudované a probádané onemocnění kůže. Mechanismus spouštění této nemoci zatím lékaři přesně nechápou.

Přesná příčina spuštění folikulární keratózy stále není známa a odborníci o ní vedou diskuse.

Některé faktory však již jsou odhaleny a lze usoudit, že nějakým způsobem mohou být zapojeny do spuštění a iniciace folikulární keratózy. Patří sem následující:

Genetika

Vše je zapsáno v genech. To, jak vypadáte, jak se chováte, i to jak myslíte. Všechny informace ohledně vaší osobnosti jsou zaznamenány ve vašich genech. Tyto rysy nebo vlastnosti zděděné po rodičích závisí od genů, které si nesete ve výbavě. Od barvy očí až po strukturu minipórů v pokožce, o všem rozhodují vaše geny. Pokud fungují řádně, je i vaše tělo v pořádku.

Nicméně, pokud se změní nebo zmutuje co i jen jedna genová struktura, může být následkem narušení normálních funkcí více tělesných systémů. Totéž se děje i při folikulární keratóze. Při tomto kožním onemocnění se objevuje mutace v jednom z genů řídících proliferaci kožních buněk a kožních proteinů. Folikulární keratóza je autosomálně dominantní onemocnění (porucha), což znamená, že pokud je tímto onemocněním postižen jeden z rodičů, šance, že ho zdědí i dítě je 50%.

To znamená, že folikulární keratóza je dědičná porucha, která se může přenášet z generace na generaci. Z tohoto důvodu stoupá pravděpodobnost objevení této poruchy, pokud se v rodinné anamnéze folikulární keratóza vyskytuje.

Otázkou však stále zůstává, jak může genová mutace vést k folikulární keratóze?

Odpověď na tuto otázku se dá pochopit jednoduše, pokud máte tušení o tom, jak má pokožka normálně fungovat. Naše kožní buňky produkují tvrdý přírodní protein zvaný keratin. Účelem takové keratinové vrstvy je poskytnutí ochrany proti infekcím a jiným škodlivým materiálům.

Folikulární keratóza je zdravotní problém, kdy dochází k hyperkeratinizaci, což znamená, že produkce keratinového proteinu kožním buňkami je vysoko nad normálem. Kůže obsahuje miliony vlasových folikulů. Nadměrná produkce keratinu se začíná akumulovat právě v těchto vlasových folikulech a ucpává póry.

V normálním stavu se odumřelé buňky vlasových folikulů s postupem času odloupnou a jsou nahrazeny novými. Pokud ale keratin ucpe póry vlasových folikulů, brání odumřelým kožním buňkám v odlupování a odpadnutí, takže nemůže přes póry vůbec uniknout. Hromadění keratinu ve vlasových folikulech způsobuje, že se odumřelé buňky stávají mnohem kohéznější, tedy soudržnější.

Hromadění nadbytečného keratinu spolu s mrtvými kožními buňkami ve vlasových folikulech vede k formování vyvýšených hrbolků na kůži. Takže hrbolky folikulární keratózy, které vidět na pokožce nejsou ničím jiným než zablokovanými vlasovými folikuly, ucpanými keratinem a mrtvými buňkami. Právě proto vypadá folikulární keratóza jako kuřecí kůže nebo krupice.

Genetické faktory se zdají být potenciální příčinou folikulární keratózy. Existují však i další faktory, které je třeba zvážit a které mohou přispět k vypuknutí folikulární keratózy.

Mezi tyto faktory patří:

Kožní alergie a kožní poruchy

Folikulární keratóza je spojována s různými jinými onemocněními kůže. Například ichtyosis vulgaris, ekzém a atopická dermatitida. Bylo zjištěno, že folikulární keratóza se zhoršuje u lidí, kteří trpí i na alergické kožní onemocnění.

V takových případech vyléčení prvotního zdravotního problému může pomoci při ústupu a utlumení vypunkutí folikulární keratózy. Záchvaty astmatu a alergické rýmy mohou také zhoršit folikulární keratózu u geneticky predisponovaných jedinců.

Folikulární keratóza může být skutečně obtěžující a problematická v suchém a chladném počasí, kdy ztrácí pokožka svou vlhkost a stává se extrémně drsnou a svědivou.

Hormonální nerovnováha

Ačkoli může folikulární ketóza postihnout stejně muže i ženy, je u žen větší předpoklad, že budou na toto onemocnění trpět. Důvodem vysoké pravděpodobnosti u žen je hormonální nerovnováha. U žen s hormonálními poruchami nebo dominancí estrogenu je vyšší šance na propuknutí folikulární keratózy.

Právě proto se mnohé ženy stěžují na folikulární keratózu v období kolem těhotenství, kdy v těle nastávají velké hormonální změny.

Nedostatek vitaminu A

Vitamin A hraje důležitou roli při udržení zdravé a krásné pokožky. Pomáhá při regulaci proliferace kožních buněk. Vitamin A má schopnost omezit proces keratinizace pokožky. Chrání kožní buňky před tím, aby prošly hyperkeratinizací. Nedostatek tohoto významného vitaminu může způsobit to, že se kůže stane šupinatá, suchá a hyperkeratinizovaná. Přesto není nedostatek vitamínu A přímou příčinou folikulární keratózy, může však tento stav nepřímo zhoršit.

Alergie na lepek

Lepek (gluten) je pšeničný protein (pšeničná bílkovina). Lidé s celiakií nebo se syndromem zvýšené střevní propustnosti (syndromem děravého střeva) trpí na intoleranci lepku. To znamená, že kdykoliv snědí pšenici, spustí se v těle přecitlivělost na lepek a v těle dochází k alergické reakci. Bylo řešeno několik výzkumných studií na prokázání spojitosti mezi alergií na lepek a folikulární keratózou. Ukázalo se, že alergie na lepek hraje určitou roli při zhoršení příznaků folikulární keratózy. Proto jsou lidé s alergií na lepek náchylnější na vypuknutí folikulární keratózy.

Kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce na kůži také zvyšují riziko vzplanutí folikulární keratózy. Odborníci předpokládají, že kvasinkové infekce zvyšují rychlost přeměny kožních buněk, která podporuje hyperkeratinizaci. Takže u lidí s kvasinkovými infekcemi může dojít i k vypuknutí folikulární keratózy.

Jak diagnostikovat folikulární keratózu?

Jelikož je folikulární keratóza neškodné onemocnění bez nějakých nepříjemných příznaků, postižený pacienti přicházejí k lékaři až tehdy, když je začne trápit kosmetická stránka věci. Pár ranek na rukou nebo stehnech postiženému vadit nemusí, dokonce si je ani nemusí všimnout.

Pokud se ale folikulární keratóza objeví na tváři nebo se její příznaky zhorší, může se postižená osoba začít trápit. Pro diagnózu folikulární keratózy nejsou nezbytné laboratorní testy. Diagnóza se provádí na základě klinického stavu a příznaků u pacienta.

Lékař se pacienta zeptá několik otázek ohledně historie onemocnění, například:

  • Kdy jste si poprvé všimli symptomy?
  • Co zhoršuje nebo zmírňuje symptomy?
  • Má i některý jiný člen rodiny stejné problémy?

Tyto otázky pomohou lékaři zhruba odhadnout diagnózu. Poté, co si popovídáte o symptomech, udělá lékař i fyzické vyšetření postižených oblastí.

Typické příznaky folikulární keratózy jako vzhled krupice, husí či kuřecích kůže, hrbolky na kůži s vrostlímy vlasy a hrubá textura kůže, mu pomůže při určení konečné diagnózy.

Biopsie kůže se provádí velmi zřídka, pouze pokud je onemocnění velmi rozsáhlé nebo pokud není možné rozhodnout, o které kožní onemocnění jde.

Jak léčit folikulární keratózu přírodními prostředky?

Folikulární keratóza je genetická porucha. Neexistuje způsob, jak ji úplně vyléčit, můžete však minimálně vyzkoušet prostředky, které pomohou udržovat onemocnění pod kontrolou.

Přírodní prostředky jsou nejlepším a nejlevnějším způsobem, jak se vypořádat s folikulární keratózou. Tyto přípravky vás nebudou hodně stát, přesto velmi pomohou při zlepšení příznaků onemocnění.

Buďte ke své pokožce jemný

Pokožka je nejexponovanější orgán těla. Musí čelit všem příležitostným a sezónním výkyvům a změnám. Každý sní o zářící, krásné, hladké pokožce. Tohoto cíle lze dosáhnout v případě, že se o ni řádně staráte.

Buďte ke své pokožce vždy jemný. Nikdy s ní neexperimentujte, protože tím můžete váš problém s folikulární keratózou zhoršit. První možností, jak se zbavit těch nepěkných hrbolků, je exfoliace (odloupnutí). Během koupele jemně promněte postiženou oblast pemzou. Po následném osprchování kůži osušte pouze jemným přikládáním ručníku.

Vyhýbejte se přílišnému škrábání a dření kůže, protože může dojít k poškození kůže a problém se může zhoršit.

Pokožku hydratujte

Starat se o pleť je vše, co musíte udělat, abyste se zbavili folikulární keratózy. Možná ji nedokážete vyléčit úplně, přinejmenším se ale můžete pokusit udržet svůj problém na uzdě. Symptomy folikulární keratózy se zhoršují, pokud se pokožka vysuší a ztratí svou vlhkost. Snažte se zachovat pleť co nejvíce hydratovanou.

Hydratace pokožky bude při zmírnění hrbolků viditelně účinná. Takže vždy, když se osprchujete nebo budete cítit, že se vám kůže vysušuje, jednoduše sáhněte po tělovém mléku nebo krému a pokožku si natřete.

Preferované jsou tělová mléka s obsahem kyseliny glykolové nebo alfa-hydroxykyseliny, protože právě alfa-hydroxykyseliny jsou vynikajícími exfoliátory. Odstraňují povrchové odumřelé buňky a omlazují pokožku, dodávají svěží a zdravý vzhled vaší pleti. Hydratace pokožky nikomu neublíží.

Můžete ji klidně natírat dva až třikrát denně, případně tak často, jak je to nutné. Pokud máte folikulární keratózu spojenou s ekzémem nebo atopickou dermatitidou, může vám pomoci aplikace tělových mlék nebo krémů s obsahem oxidu zinečnatého. Tyto mohou pomoci při zmírňování zánětu souvisejícího s hrbolky a vyrážkami.

Produkty péče o pleť volte obezřetně

Jediná léčba folikulární keratózy je udržovat pokožku hydratovanou. Nepoužívejte nikdy drsné mýdla, protože složky v mýdlech mohou nasávat vlhkost z kůže, čímž ji vysuší, zůstane svědivá a drsná. Pokud tedy čelíte problému folikulární keratózy, schovejte mýdla obsahující drsné chemické látky a obraťte se na jemné mýdla obsahující hydratační látky. Ty zabraňují pokožce v tom, aby byla suchá a drsná.

Spřátelte se s jogurtem

Jogurt je považován za jednu z nejlepších protilátek na folikulární keratózu. S použitím jogurtu je tak jednoduché, získat čistou, jasnou pleť. Zpočátku to může znít divně, ale jogurt vám může pomoci získat pleť, po které jste vždy toužili. Jde vlastně o složku jogurtu, která pomůže odstranit ty nevzhledné hrbolky na těle. Jogurt obsahuje přírodní peeling s názvem kyselina mléčná.

Kyselina mléčná má schopnost rozpustit nadměrné nahromadění keratinu, pokožka zůstává jemná a měkká. Aplikace jogurtu na postižené oblasti na kůži, denně na 15 až 20 minut, vám pomůže při boji proti netvorovi v podobě folikulární keratózy.

Používejte jablečný ocet

Podobně jako jogurt, i jablečný ocet je vynikajícím exfoliátorem (odstraňovačem odumřelých buněk). Smíchejte jeden díl jablečného octa s jedním dílem vody. Aplikujte na postižená místa a nechte několik minut působit. Jablečný ocet pomáhá dodat jemnou strukturu pokožce, a to odstraněním přebytečných zásob keratinu.

Vyhýbejte se horkému koupeli či sprše

Horká sprcha není vhodná pro lidi, kteří čelí problémům s folikulární keratózou. Horká voda může folikulární keratózu zhoršit, protože po ní zůstává pokožka suchá a drsná. Vyhněte se proto horké sprše a dopřejte si vlažný koupel. Ten vám určitě jen prospěje.

Peeling z kokosového cukru

Kokosový olej je považován za vynikající a efektivní domácí prostředek na folikulární keratózu. Díky jeho zázračným schopnostem hydratuje hloubkově pokožku, přičemž obsažené výživné látky pomáhají omladit pokožku zevnitř.

Není vůbec nutné kupovat drahé exfoliační krémy nebo peelingy, protože si nyní můžete udělat peeling sami doma. A navíc velmi jednoduše. Kokosový olej, med, krystalový cukr a hnědý cukr, to je vše, co budete potřebovat.

Smíchejte jednu polévkovou lžíci hnědého cukru, jednu polévkovou lžíci krystalového cukru a jednu polévkovou lžíci medu se dvěma polévkovými lžícemi panenského kokosového oleje.

Všechny přísady spolu míchejte, dokud nevznikne hmota podobná pastě. Tuto směs si aplikujte na postižené oblasti a jemně ji vetřete do kůže, abyste odstranili odumřelé buňky. Složky cukru z kůže budou odlupovat odumřelé buňky, med a kokosový olej pokožku vyhladí a zvlhčí. Pokud budete pleť 10 až 15 minut jemně masírovat, získáte hladkou texturu kůže.

Jezte zdravě

Dejte se na zeleninu. Jezte čerstvou listovou zeleninu. Zelená listová zelenina je vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů jako jsou vitaminy A, B, E a C. Ty všechny jsou pro pleť potřebné, k udržení zdravé a bezproblémové kůže. Vyhýbejte se lepku a mléčným produktům, pokud si myslíte, že jste na ně alergický a jejich konzumací si folikulární keratózu pouze zhoršujete.

Konzumujte potraviny bohaté na omega-3, jako například losos, lněné semínko, vlašské ořechy, fazole a luštěniny.

Všechny tyto zdravé výživné látky hrají velmi důležitou roli při regulaci proliferace kožních vrstev a při odstraňování odumřelých kožních buněk. Také nezapomeňte vypít osm až deset sklenic vody, protože ta je zapotřebí k tomu, aby bylo vaše tělo hydratované a dokázalo kontrolovat vypuknutí folikulární keratózy.

Cvičte jógu

Podle výzkumů se kožní onemocnění jako ekzémy a folikulární keratóza zhoršují při stresu a úzkostných stavech. Proto na to nezapomínejte a zkuste začít s cvičením jógy, abyste odbourali stres. Jóga pomáhá zmírnit úzkost a tím zároveň zlepšit stav vaší pokožky.

Medicínská léčba folikulární keratózy

Pokud vše ostatní selže a příznaky folikulární keratózy se nepodaří zlepšit, nebo pokud máte dojem, že jsou nevzhledné hrbolky z kosmetického hlediska nepřípustné, bude lepší navštívit kožního lékaře.

Medicínská léčba folikulární keratózy může probíhat následujícími způsoby:

Lokální (topikální) exfoliator

Účelem exfoliační látky je odstranit odumřelé kožní buňky a keratin. Lékař vám může předepsat exfoliační přípravky obsahující některou z exfoliačních látek, tedy kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou nebo kyselinu alfa-hydroxylovou.

Lokální (topikální) retinoidové krémy

Spolu s lokálními exfoliatory předepisují kožní lékaři obvykle lokální retinoidové krémy obsahující retinoidy jako jsou tretinoin, tazaroten nebo adapalen. Retinoidy jsou deriváty vitaminu A. Tyto retinoidy působí jako keratolytické látky. Pokud se aplikují na postiženou oblast, rozloží nebo rozpustí nahromaděný keratin a kontrolují proliferaci kožních buněk.

Mikrodermabraze

Mikrodermabrázní procedura se dělá pro kosmetické účely. Při tomto ošetření se povrchové odumřelé vrstvy buněk odloupnou pomocí malého přístroje nebo abrazného nástroje. Abrazný přístroj obsahuje jemné krystaly oxidu hlinitého nebo diamanty. Tyto jemné krystalky odnášejí keratinové a odumřelé kožní buňky během masáže mikrodermabrázním přístrojem.

Laserová terapie

Pokud máte plné zuby těchto nevzhledných a nepěkně vypadajících hrbolků a chcete se jich za každou cenu zbavit, může vám pomoci ošetření laserem. Vrostlé vlasy v hrbolku mohou způsobit zánět. Laserová terapie je jeden z nejlepších způsobů, jak zmírnit zarudnutí a udělat hrbolky méně viditelnými. Při ošetření laserem se intenzivní světelné paprsky zacílí na postiženou oblast. Tyto světelné paprsky zabrousí pokožku, a to tak, že odstraní vrchní vrstvu odumřelých kožních buněk.

Když je odumřelá vrstva kůže odstraněna, zespodu se objeví nové kožní buňky a dodají pleti svěží a zdravější vzhled. Kromě obnovy povrchu kůže dokáže laserové světlo pomoci odstranit zarostlé vlasy v rankách, čímž se stane folikulární keratóza opět o něco méně nápadná.

Zdroje

Čtěte dál
Folikulitida
Folikulární keratóza - keratosis pilaris: příčiny, příznaky, diagnóza a léčba Průměrné hodnocení: 4.1 (7 hodnocení­)

Doporučené produkty

  • Vitamíny pro vlasy FOLIVITAL PRO

    Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO obsahují vyváženou směs účinných látek, vitamínů a minerálů působících zevnitř na kořínky vlasů pro - silnější vlasy, oživení slabých vlasů a zastavení vypadávajícími vlasů.

Čtěte víc