DHT - dihydrotestosteron

Poslední úprava 24.02.2023
Sdílet článek

DTH - dihydrotestosteron je aktivnější forma testosteronu. DHT má významný vliv na pohlavní vývoj plodu a v pubertě u mužů. Vytváří se v těle přirozeně působením enzymu 5-alfa reduktázy v prostatě, v žlázách nadledvinek a ve vlasové pokožce.

Během období vypadávání vlasů se DHT chová k vlasovým folikulům jako k cizím objektům, co se dá přirovnat k auto-imunitní reakci, a snaží se folikuly vytisknout. Výsledkem tohoto procesu je smršťování vlasových folikulů, které produkují v každém vlasovém cyklu stále tenčí a kratší vlas. Nakonec folikuly zcela odumřou nebo produkují malé tenké bezbarvé chloupky.

Folikuly, které se nacházejí na hlavě vpředu, na vrcholu hlavy (vertex) a vzadu na vrchní části hlavy jsou geneticky naprogramovány, aby byly náchylnější na působení DHT. Folikuly po bocích hlavy a vzadu ve spodní části jsou odolnější a proto na ně DHT vliv nemá.

Proti účinkům DHT a negativnímu vlivu na vlasy je možné bojovat několika způsoby.

Jednak omezením vytváření DHT v těle - nejčastěji omezením účinků enzymu 5-alfa reduktázy, který je zodpovědný za tvorbu DHT v těle. Mezi takové blokátory patří například syntetické látky jako finasterid nebo dutasterid nebo přírodní látky jako například výtažky z rostliny Serenoa repens.

DHT je ve velkém množství obsaženo i v mazu produkovaném mazovými žlázami připojenými ke vlasu. Je proto důležité používat i šampony, které aktivně odstraňují DHT z vlasové pokožky.

Řekněme si něco více o vlivu DHT na padání vlasů.

Souvislost mezi DHT a vypadáváním vlasů

Mužské dědičné vypadávání vlasů, androgenní alopecie, je nejčastější příčinou vypadávání vlasů. Tento typ vypadávání vlasů se může týkat i žen, není však natolik rozšířený a častý.

Při androgenní alopecii jsou nejdůležitějším faktorem právě pohlavní hormony. DHT je androgen. Androgen je pohlavní hormon, který přispívá k rozvinutí toho, co se označuje jako "mužské pohlavní rysy" - jde například o tělesné ochlupení. Je však zodpovědný i za to, že člověku začnou vypadávat vlasy - a to rychleji nebo dříve než je obvyklé.

Existují možnosti léčby, při kterých se nástup mužského plešatění zpomalí. Jde o specifické zaměření na DHT. Jak tedy DHT funguje, jak přesně souvisí s vlasy a testosteronem? Co lze udělat, abyste plešatění zastavili nebo alespoň zpomalily?

Jako DHT v těle působí?

DHT vzniká přeměnou testosteronu. Testosteron je hormon, který mají ve svém těle nejen muži ale i ženy. Oba, testosteron i DHT jsou androgeny či hormony, které přispívají k tvorbě mužských pohlavních rysů, které se začínají projevovat v pubertě. Sem řadíme:

  • hluboký hlas
  • nárůst a zmohutnění tělesného ochlupení a svalové hmoty
  • růst penisu, šourku, varlat a začátek tvorby spermií
  • změny ve způsobu uchovávání tuku po těle

DHT však lidskému tělu s přibývajícím věkem prospívá, a to mnoha směry. Pomáhá uchovávat celkovou svalovou hmotu, podporuje sexuální zdraví i plodnost. Muži mají v těle velké množství testosteronu. Přibližně 10% z něj se u dospělého člověka s pomocí enzymu 5-alfa reduktáza mění na DHT. DHT se pak dostává do krevního oběhu, volně v něm proudí a dostává se až k vlasové pokožce. Zde se připojuje na receptory ve folikulech, kterým začíná ale škodit. Způsobuje, že se folikuly začnou smršťovat, nedokáží již podpořit růst zdravých vlasů.

Mezi stinné stránky DHT nepatří pouze vypadávání vlasů. Tělu dokáže škodit i jinak. Abnormálně vysoké hladiny DHT jsou spojovány s následujícími problémy:

Co se děje, když má člověk v těle příliš málo DHT

Vysoké hladiny DHT mohou zvýšit riziko rozvinutí určitých onemocnění. Pokud však máte DHT příliš málo, může dojít k problémům v sexuálním vývoji během puberty. Nízké hladiny DHT způsobují posun nástupu puberty u obou pohlaví. U žen však není natolik účinný. U mužů mají nízké hladiny DHT na svědomí následující problémy:

  • pozdní nebo nedostatečný vývoj pohlavních orgánů (penis, varlata)
  • změny v rozložení tělesného tuku, což může způsobit například gynekomastii
  • nárůst rizika rozvinutí agresivních nádorů prostaty

Proč ovlivňuje DHT různé lidi různě?

Náchylnost člověka na vypadávání vlasů je dána geneticky, je to tedy rys předáván v rodině. Pokud jste tedy muž a vašemu otci vypadávají vlasy z důvodu mužského vzorového plešatění, je velmi pravděpodobné, že se podobný vzorec padání vlasů s přibývajícím věkem projeví i u vás. A v případě, že jste na plešatění náchylný, účinek DHT na smršťování folikulů bude mnohem výraznější než u jiných mužů.

Na to, jak rychle se budou folikuly kvůli působení DHT smršťovat, má vliv i velikost a tvar hlavy.

DHT a jeho souvislost s plešatěním

Vlasy a tělesné ochlupení po celém těle vyrůstají ze struktur pod kůží, které se označují jako folikuly. Jde o drobounké tobolky či obaly, přičemž každý z nich obsahuje jeden vlas či jeden chloupek. Vlasy a chlupy vyrůstají z tohoto folikulu, procházejí růstovým cyklem. Takový aktivní růst přetrvává dva až šest let. Ať už se oholíte nebo si ostříháte vlasy, vlas či chlup roste i nadále z kořínku uchyceného ve folikulu. Na konci tohoto cyklu vstupuje vlas do fáze odpočinku. V ní setrvává určitou krátkou dobu a následně do několika měsíců v rámci třetí fáze vypadne. Folikul měl zatím čas na regeneraci, takže začíná hned tvořit nový vlas a cyklus začíná znovu.

Vysoké hladiny androgenů, včetně DHT, dokážou zmenšit folikuly. Současně zkracují cyklus růstu. Menší folikul znamená tenčí a křehčí vlas. Kratší cyklus růstu znamená rychlejší vypadnutí vlasu. DHT však kromě toho prodlužuje čas, za který se dokáže folikul zregenerovat a začít tvořit nový vlas, když ten starý vypadne.

Někteří lidé jsou na tento účinek DHT na vlasovou pokožku náchylnější. Důvodem jsou změny na genech androgenních receptorů. Androgenní receptory jsou přitom proteiny, které pomáhají hormonům jako testosteron a DHT, aby se na ně navázaly. Výsledkem takových vazeb jsou normální a běžné hormonální procesy jako růst tělesného ochlupení.

Pokud ale dojde k variacím na genech androgenových receptorů, může se zvýšit androgenní receptivita u folikulů na vlasové pokožce. Výsledkem je vyšší pravděpodobnost rozvinutí androgenní alopecie, tedy mužského vzorového plešatění.

DHT versus testosteron

Testosteron je nejhojnější a nejaktivnější androgen v mužském těle. Je zodpovědný za četné sexuální a fyziologické procesy v těle:

  • regulace hladin androgenů v těle
  • regulace tvorby spermií
  • zajištění hustoty kostí a svalové hmoty
  • pomoc při distribuci tuku po těle
  • regulace nálad a emocí

DHT je vysoce aktivní forma testosteronu. DHT se přitom podílí na některých z fyziologických procesů a sexuálních funkcí jako testosteron. Je však mnohem silnější. DHT se dokáže navázat na androgenní receptor na delší dobu, tím zvětšuje svůj dopad na celé tělo.

Jak snížit množství DHT

Na léčbu vypadávání vlasů související s DHT existuje řada léčebných postupů. Jsou speciálně zaměřeny na tvorbu DHT a jeho navázání na receptory. Jde o dva hlavní typy:

  • DHT blokátory: brání DHT před navázáním na receptory 5-alfa reduktázy, a to i na vlasových folikulech
  • DHT inhibitory: tyto snižují produkci DHT

Finasterid

Finasterid (Proscar, Propecia) je ústně podávaný lék na předpis. Podle výzkumů má 87% úspěšnost a málo zaznamenaných vedlejších účinků.

Finasterid se navazuje na proteiny 5-alfa reduktázy, brání tak navázání DHT. Takto se pak DHT nemůže navázat na receptory na vlasových folikulech a nenutí je smršťovat se.

Minoxidil

Minoxidil (Rogaine) je známý jako periferní vazodilatátor. To znamená, že pomáhá rozšířit a uvolnit žíly, aby přes ně mohla snadněji proudit krev. Používá se jako lék na krevní tlak. Dokáže však podpořit i růst vlasů, pokud se aplikuje lokálně na vlasovou pokožku.

Biotin

Biotin, vitamin H, je přírodní B vitamin, který pomáhá měnit zkonzumované potraviny a nápoje na energii, kterou následně využívá tělo. Biotin také pomáhá zvýšit a udržovat hladiny keratinu, což je protein nacházející se ve vlasech, nehtech i v kůži. Pomáhá v růstu vlasů a podporuje stávající vlasy, aby tak snadno nevypadly.

Biotin lze užívat orálně jako doplněk stravy, nachází se však i ve vaječných žloutcích, v ořeších a celých zrnech.

Kůra z pygeum africanum (švestka africká)

Pygeum je rostlinný přípravek, extrakt z kůry stromu švestka africká. Užívá se ústně.

Je známý jako potenciálně prospěšná léčba při zvětšené prostatě a prostatitidě, a to právě díky schopnosti blokovat DHT. Právě proto je považován i za vhodnou léčbu při vypadávání vlasů způsobeném DHT. Prozatím však neexistuje dostatečné množství výzkumů, které by potvrdily účinnost samotného extraktu z kůry pygeum jako úspěšného blokátoru DHT.

Olej z dýňových jadérek

Dalším úspěšným DHT blokátorem je olej z dýňových jadérek. Potvrzuje to 40% zlepšení růstu vlasů, které bylo výsledkem 24 týdenního výzkumu denního užívání 400 miligramů oleje z dýňových jadérek.

Kofein

O tom, zda kofein skutečně dokáže podpořit růst vlasů, existuje jen velmi málo výzkumů. Údajně však pomáhá jako prevence padání vlasů následovně:

  • způsobuje, že vlasy rostou déle
  • prodlužuje fázi růstu vlasů
  • podporuje tvorbu keratinu

Vitamíny B12 a B6

Nedostatek vitamínů B komplexu, hlavně vitamínů B6 a B12, může vyvolat řadu symptomů, včetně řídnutí vlasů a vypadávání vlasů.

B vitamíny jsou důležité pro celkové zdraví. A přestože nedokážou nahradit vlasy vypadlé, jsou díky nim vlasy, které ještě rostou, pevnější a zdravější. B6 a B12 totiž zlepšují přísun krve do vlasové pokožky a folikulů samotných.

Vedlejší účinky DHT blokátorů

Některé ze zaznamenaných nežádoucích účinků DHT blokátorů jsou následující:

  • erektilní dysfunkce
  • předčasná ejakulace nebo opožděná ejakulace
  • nadměrný vývoj tuku a citlivosti v oblasti prsou
  • vyrážka
  • pocit nemoci
  • zvracení
  • ztmavnutí a zhrubnutí tělesného ochlupení na obličeji a horní části těla
  • městnavé srdeční selhání kvůli zadržování soli nebo vody. Možné hlavně v případě užívání minoxidilu.

Shrnutí na závěr

DHT je dobře známa a hlavní příčina mužského vzorového vypadávání vlasů. Souvisí s přirozenými genetickými predispozicemi k padání vlasů i s přirozenými procesy v těle, ke kterým dochází se stárnutím.

Na léčbu padání vlasů souvisejícího s DHT existují řešení. Padání vlasů lze zpomalit, včas pozastavit, ne však odstranit úplně. Přesto alespoň zpomalení a zmenšení ztrát dokáže zlepšit sebevědomí i pocit sebejistoty u muže.

Zdroje

DHT - dihydrotestosteron Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy